Bogdanka zakończyła prace wiertnicze na polu Ostrów. Mamy węgiel do 2080 roku

Bogdanka zakończyła prace wiertnicze na polu Ostrów. Mamy węgiel do 2080 roku - Spotted Lublin - najnowsze wiadomości z Lublina
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lubelski Węgiel Bogdanka zakończyła wiercenie dwóch otworów badawczych w gminie Ludwin. Nowe złoże ma wydłużyć żywotność kopalni nawet do 2080 roku.

Zostały przeprowadzone m.in. badania hydrogeologiczne, geologiczno-inżynierskie i gazowe, które pozwolą na dokładną analizę podłoża geologicznego. Prace realizowane były w ramach koncesji rozpoznawczej udzielonej Spółce w czerwcu 2014 roku. Łącznie w ramach ww. koncesji wykonano trzy odwierty.

Na podstawie przeprowadzonego wiercenia badawczego, Bogdanka planuje stworzenie dodatku do dokumentacji geologicznej, opracowanie projektu zagospodarowania złoża Ostrów oraz wystąpienie, w I kwartale 2017 roku, do Ministra Środowiska z wnioskiem o udzielenie koncesji wydobywczej dla złoża Ostrów.

Pozyskanie nowych zasobów to jeden ze strategicznych celów Bogdanki. Spółka wylicza, że dzięki dostępowi do złoża Ostrów, zasoby operatywne spółki mogą wzrosnąć o około 200-350 mln ton, w zależności od warunków koncesji wydobywczej. Obecnie to około 230 mln ton. Oznacza to możliwość przedłużenia żywotności kopalni z 2042 roku do nawet 2080 roku.

– W górnictwie węgla kamiennego nic nie dzieje się z dnia na dzień. Podejmowane dziś działania na rzecz znaczącej rozbudowy zasobów operatywnych mają zabezpieczyć przyszły rozwój Bogdanki i stabilne zaplecze surowcowe dla Grupy Enea. Chcemy przedłużyć żywotność kopalni co najmniej do 2080 roku, zapewniając tym samym miejsca pracy i stabilność zatrudnienia dla kolejnych pokoleń górników, a także wsparcie Bogdanki dla rozwoju społeczności lokalnych i całej Lubelszczyzny w perspektywie kilkudziesięciu lat. – powiedział Krzysztof Szlaga, Prezes Zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.

Spółka posiada również koncesję rozpoznawczą na złoże Orzechów oraz kontynuuje starania o koncesję wydobywczą na złoże K-6, K-7. Wszystkie wyżej wymienione złoża leżą w bezpośrednim sąsiedztwie Bogdanki i są jej naturalnym zapleczem. Eksploatacja złóż Ostrów i K-6, K-7 może być rozpoczęta w oparciu o obecną infrastrukturę i bez kapitałochłonnej budowy nowych szybów. To z kolei gwarantuje utrzymanie wysokiej efektywności kopalni, w której obecnie wydajność dołowa ponad dwukrotnie przewyższa krajową średnią w górnictwie węgla kamiennego.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.