Blisko 3,2 miliarda złotych na inwestycje kolejowe w województwie lubelskim

kolej tory pkp plk polregio pociagi intercity
Tory kolejowe | fot. Dominik Wąsik

Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., zaprezentował w poniedziałek w Zamościu Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku na inwestycje w województwie lubelskim. Przewidziano 8 projektów za ponad 3 miliardy 200 milionów złotych.

Największą i szczególnie ważną inwestycją na terenie województwa lubelskiego jest modernizacja trasy Warszawa – Lublin. Za prawie 4 mld zł zmieni się standard 170 km linii kolejowej. Prace skrócą czas przejazdu między stolicą a Lublinem do około 90 minut. Wybudowany będzie nowy przystanek Lublin Zachód.

Remont linii nr 30 na odcinku Parczew – Łuków pozwoli wykorzystać ją jako trasę objazdową na czas modernizacji linii nr 7 i wznowić przewozy pasażerskie z Parczewa do Łukowa oraz do Lubartowa i Lublina.

– W Krajowym Programie Kolejowym na inwestycje w województwie lubelskim, tylko na liście podstawowej, przewidziano 8 projektów za ponad 3,2 mld zł. Dla gospodarki ważne jest usprawnienie przewozów m.in. pociągów towarowych (węglowych) z Kopalni Bogdanka do Elektrowni Połaniec i na wschodniej granicy z Ukrainą i Białorusią – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (POPW) będzie finansowana modernizacja i elektryfikacja linii Lublin – Stalowa Wola Rozwadów. Pasażerowie zyskają o ok. 20 minut krótszy czas przejazdu ze stolicy województwa do Rzeszowa.

Kolej planuje budowę łącznic kolejowych w Rejowcu i Zawadzie. Efektem będzie krótszy o około 50 min. czas przejazdu między Lublinem a Zamościem (z ok. 2 h 10min. do 1h 18 min.).

Głównym celem modernizacji torów jest zwiększenie wygody jak i czasu przejazdu pociągów na danych trasach. Pociągi regionalne mają poruszać się z prędkością 120 km/h, a pociągi dalekobieżne od 160 do 200 km/h.

Krajowy Program Kolejowy w województwie lubelskim przewiduje tylko na liście podstawowej realizację 8 projektów za ponad 3,2 mld zł. Lista rezerwowa obejmuje 6 pozycji za ponad 800 mln zł. Łącznie to 14 projektów o wartości ponad 4 mld zł.

KPK na inwestycje w całej Polsce przewiduje kwotę 67 miliardów złotych.

DW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.