Bitwa pod Lubartowem. Rekonstrukcja Historyczna 22.07.2023 na Plaży Żydowskiej nad Wieprzem

Bitwa Pod Lubartowem 2023
Bitwa pod Lubartowem 202

Przed nami rekonstrukcja historyczna bitwy pod Lubartowem, która odbędzie się 22 lipca na Plaży Żydowskiej nad Wieprzem. „Bitwa pod Lubartowem – to pierwsza potyczka Powstania Styczniowego”. Powstanie styczniowe miało swoje znaczące wątki na terenie powiatu lubartowskiego. Realizowany projekt przybliża mieszkańcom znaczenie bitew i potyczek na Ziemi Lubartowskiej. 

Rekonstrukcja Bitwy Pod Lubartowem — przypomni co się działo 160 lat temu

Celem projektu jest stworzenie możliwości uczestnictwa mieszkańców Lubartowa i okolic w wydarzeniu nawiązującym do wydarzeń rozgrywających się na Ziemi Lubartowskiej 160 lat temu.

Opis bitwy – rys historyczny

Rekonstrukcja historyczna bitwy pod Lubartowem z udziałem kilku grup rekonstrukcyjnych zaplanowana jest na dzisiaj 22 lipca 2023 o godzinie 13:00. Bitwa pod Lubartowem była jedna z pierwszych potyczek powstania styczniowego. Powstańcy planowali zaatakować rosyjski garnizon w Lubartowie oraz stacjonujący w niedaleko położonej wsi Skrobów oddział artylerii.

Plan wydarzenia „Bitwa Pod Lubartowem”

  • 22 lipca o godz. 13.00 będzie prezentacja grup rekonstrukcyjnych na placu przed UM
  • następnie nastąpi przemarsz na Plażę Żydowską.
  • Tam o godz. 16.00 zaplanowano rekonstrukcję bitwy z 22 stycznia 1863 roku.

Projekt dofinansowany jest ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 -1864” i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Plakat wydarzenia „Bitwa pod Lubartowem”

Bitwa pod Lubartowem plakat
Bitwa Pod Lubartowem Plakat

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.