Bezpłatna pomoc prawna Lublin: adresy, godziny

sąd sędzia prawo
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Miasto Lublin w 2021 roku kontynuuje usługę nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. Mieszkańcy mogą skorzystać ze wsparcia w sposób zdalny, za pośrednictwem telefonu, maila lub komunikatora internetowego.

Bezpłatna pomoc prawna Lublin

Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest między innymi z następujących dziedzin: prawo rodzinne, prawo pracy, sprawy z zakresu rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawo cywilne, prawo ubezpieczeń społecznych, prawo do opieki zdrowotnej, prawo administracyjne, prawo podatkowe oraz prawo karne.

Dodatkowo, usługą objęte są także sprawy związane z prowadzeniem przez osoby fizyczne jednoosobowej działalność gospodarczej, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku.

Jaki zakres prawa obejmuje pomoc?

Uprawnieni mogą uzyskać informacje w zakresie:

 • poinformowanie osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym;
 • wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego;
 • sporządzenie projektu pisma w sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym;
 • nieodpłatną mediację;
 • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązaniu problemu.

W razie potrzeby, pomoc obejmuje wspólne sporządzenia planu działania i pomoc w jego realizacji. Poradnictwo to dedykowane jest w szczególności dla osób zadłużonych oraz w zakresie spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego.

Nieodpłatna pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie przysługują osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Aby skorzystać z porady prawnej, należy się wcześniej umówić:

 • za pomocą strony internetowej – pod adresem: www.np.ms.gov.pl
 • za pomocą telefonu – pod numerem: 81 466 12 10 (telefon czynny w godzinach pracy Urzędu Miasta Lublin, tj. od poniedziałku do piątku, od 7.30 do 15.30).

Po wcześniejszym umówieniu porady, prawnicy kontaktują się z daną osobą za pomocą telefonu, e-maila lub komunikatora internetowego. Porady takie odbywają się w godzinach stacjonarnej działalności punktów.

Nieodpłatna mediacja

Mieszkańcy mogą również skorzystać z nieodpłatnej mediacji, która obejmuje:

 • poinformowanie o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów oraz korzyściach z tego wynikających;
 • przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
 • przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
 • przeprowadzenie procesu mediacji, jak również udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.

Dyżury z nieodpłatnej mediacji odbywają się w poniedziałki, wtorki oraz środy.

Nieodpłatna pomoc prawna we Lublinie – adresy, godziny pracy [LISTA]

W Lublinie funkcjonuje 14 punktów, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. W 7 punktach nieodpłatnej pomocy prawnej udzielają adwokaci oraz radcowie prawni wskazani przez lubelskie samorządy zawodowe. Pozostałe punkty są prowadzone przez organizacje pozarządowe wyłonione w otwartym konkursie ofert.

W 2021 roku są to: Stowarzyszenie „Sursum Corda”, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „Bona Fides”, Katolickie Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „Agape” oraz Pasieka – Fundacja Rozwoju i Wsparcia.

1. Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Al. Racławickie 5, parter, s. 27
Godziny pracy: poniedziałek – piątek godz. 10.00-14.00

2. Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie, . Podwale 11, I piętro, s. 148
Godziny pracy: poniedziałek – piątek godz. 16.00-20.00

3. XXIX Liceum Ogólnokształcące im. cc mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, ul. Lipowa 25, parter, s. 8
Godziny pracy: poniedziałek – piątek godz. 16.00-20.00
Lipiec/Sierpień 2021 r. godz. 8.00-12.00

4. Szkoła Podstawowa nr 27 im. Marii Montessori w Lublinie, ul. Maszynowa 2, parter
Godziny pracy: poniedziałek – piątek godz. 10.00-14.00

5. Szkoła Podstawowa nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, ul. Józefa Śliwińskiego 5, I piętro, s. 119
Godziny pracy: poniedziałek – piątek godz. 15.30-19.30

6. Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie, ul. Kunickiego 116, I piętro, s. 28
Godziny pracy: poniedziałek – piątek godz. 16.00-20.00

7. Zespół Szkół nr 12 w Lublinie, ul. Sławinkowska 50, parter, s. 70
Godziny pracy: poniedziałek – piątek godz. 16.00-20.00

8. Budynek Urzędu Miasta Lublin, ul. Filaretów 44, II piętro, s. 319
Godziny pracy: poniedziałek – piątek godz. 8.00-12.00

9. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Orląt Lwowskich w Lublinie, ul. Tumidajskiego 6a, parter, sala nauczania indywidualnego
Godziny pracy: poniedziałek – piątek godz. 16.00-20.00

10. Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie, ul. Zemborzycka 82, parter, s. 13
Godziny pracy: poniedziałek – piątek godz. 16.00-20.00
Lipiec/Sierpień 2021 r.: poniedziałek – środa, piątek godz. 9.00-13.00, czwartek godz. 8.00-12.00

11. Szkoła Podstawowa nr 50 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia w Lublinie, ul. Roztocze 14, parter, s. 6
Godziny pracy: poniedziałek – piątek godz. 16.00-20.00

12. Szkoła Podstawowa nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi im. Pamięci Majdanka w Lublinie, ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 2, parter, s. 1
Godziny pracy: poniedziałek – piątek godz. 16.00-20.00
Lipiec/Sierpień 2021 r. godz. 8.00-12.00

13. Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie, ul. Radości 13, parter, sala konferencyjna
Godziny pracy: poniedziałek – piątek godz. 16.00-20.00

14. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie, ul. Radzyńska 5, parter, s. E8
Godziny pracy: poniedziałek – piątek godz. 16.00-20.00

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.