Bezpłatna komunikacja miejska dla obywateli Ukrainy. Bezpłatne przejazdy również na kolei

trolejbus przegubowy solaris mpk ztm lublin
Trolejbus przegubowy Solaris | fot. Dominik Wąsik

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podjął decyzję o darmowej komunikacji miejskiej dla obywateli Ukrainy, po przyjeździe do Lublina. Darmowe przejazdy również pociągami Polregio i PKP Intercity.

Darmowa komunikacja miejska dla obywateli Ukrainy

Osoby legitymujące się ukraińskim dokumentem tożsamości mogą podróżować lubelską komunikacja miejską za darmo. Taką decyzję podjął w dniu dzisiejszym prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

„Rozszerzymy zakres wsparcia, jaki Lublin udziela osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Dlatego w trybie pilnym przygotowujemy cały pakiet działań solidarnościowych i pomocowych na rzecz tych osób” – napisał na facebooku Krzysztof Żuk.

„Od dzisiaj (28 lutego), na podstawie zarządzenia prezydenta Lublina, obywatele Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych szukają schronienia w naszym mieście, mogą podróżować nieodpłatnie komunikacją miejską w Lublinie. Podstawę do bezpłatnych przejazdów stanowią posiadane dokumenty potwierdzające obywatelstwo ukraińskie” – mówi Monika Białach z ZTM Lublin.

Docelowo, na najbliższą sesję prezydent skierował uchwałę regulującą kwestię zwolnienia z opłat za przejazdy środkami transportu miejskiego obywateli Ukrainy. Prezydent chce też zwolnić obywatelu Ukrainy z opłat za postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania.

Darmowa przejazdy koleją

Przejazd pociągami Polregio ma być bezpłatny dla obywateli Ukrainy na terenie całego kraju. Spółka jest w trakcie szczegółowych ustaleń z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, na której zlecenie realizuje przewozy. Z darmowych przejazdów obywatele Ukrainy mogą również korzystać w PKP Intercity.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.