Bezpieczeństwo łączy pokolenia. 1,5 tys. osób, od dzieci po seniorów, pozna skuteczne metody zapobiegania społecznym zagrożeniom

Kamera na wjeździe na Stare Miasto w Lublinie
Kamera na wjeździe na Stare Miasto w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Miasto Lublin rozpoczęło unikalny w swoich założeniach projekt „Razem Bezpieczniej – łączymy pokolenia w mieście Lublin”. W ramach, którego zaplanowano 125 godzin pogadanek i warsztatów oraz 250 godzin porad z zakresu psychologii i prawa. Projekt przewiduje również wymianę części kamer monitoringu wizyjnego w Ogrodzie Saskim.

Pogadanki, warsztaty i porady z zakresu psychologii i prawa

Uczestnicy realizowanego projektu „Razem Bezpieczniej – łączymy pokolenia w mieście Lublin” zdobędą wiedzę na temat postępowania w sytuacjach zagrożenia. W ramach wspólnych rozmów dla dzieci i młodzieży poruszone zostaną różnorodne tematy, takie jak przestrzeganie zasad i norm społecznych, które stanowią gwarancję bezpieczeństwa, zasad kontaktu z nieznajomymi w kontekście bezpiecznej drogi do domu i szkoły, a także zasady zachowania w sytuacjach z agresywnymi psami. Zajęcia w Interaktywnym Centrum Edukacji Przeciwpożarowej będą prowadzone przez specjalistów z Państwowej Straży Pożarnej.

Razem Bezpieczniej

Wsparcie psychologiczno-prawne i „Koperty życia” dla seniorów

Miasto Lublin uruchomiło czasowe porady psychologiczno – prawne dla dzieci młodzieży i osób dorosłych. Z pomocy można skorzystać pod numerem telefonu: 575 983 457 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-19.00. Poradnictwo będzie realizowane od 1 lipca do 31 października br. Natomiast seniorzy otrzymają „Koperty życia” wraz z magnesami na lodówkę i zostaną przeszkoleni z zasad postępowania w sytuacji zagrożenia oszustwem.

Ponadto poznają metody działania przestępców oraz sposoby na zabezpieczenie mieszkań i techniki samoobrony. Zajęcia teoretyczne będą dotyczyły profilaktyki wyłudzeń, oszustw, nierozważnych zakupów on-line, korzystania z bankowości internetowej, ale również nawiązywania relacji w mediach społecznościowych i przemocy w rodzinie.

Konkurs na film i plakat w temacie bezpieczeństwa

Dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych zaplanowano konkurs na stworzenie filmu związanego z tematyką bezpieczeństwa seniorów, dla dzieci klas III-V konkurs na plakat promujący „Razem Bezpieczniej”.

– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oceniło projekt Lublina, jako jeden z najlepszych w kraju. Jego ideą jest poprawa bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i seniorów oraz wskazanie praktycznych rozwiązań, które pomogą unikać potencjalnych zagrożeń. Realizując projekt, liczymy na realne wsparcie osób w potrzebie w momentach, gdy pomoc jest im najbardziej potrzebna W ramach zaplanowanych spotkań i warsztatów specjaliści przekażą rodzicom i nauczycielom fachową wiedzę, a także wsparcie w zapewnieniu bezpiecznego rozwoju dzieci i młodzieży – mówi Jerzy Ostrowski, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin.

chryzantemy ogród saski
Chryzantemy w Ogrodzie Saskim | Miasto Lublin

Lepszy monitoring w Ogrodzie Saskim

Program traktujący o bezpieczeństwie mieszkańców Lublina, oprócz inwestycji w kompetencje i umiejętności mieszkańców zakłada wymianę 6 kamer monitoringu wizyjnego w Ogrodzie Saskim na zapewniające lepszy obraz, szczególnie w godzinach nocnych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.