Bezimienny dotąd most na ul. Żeglarskiej ma patrona. To były prezydent RP

Nowy most na ul. Żeglarskiej jest już gotowy
Nowy most na ul. Żeglarskiej jest już gotowy | fot. Miasto Lublin

Na dziś zaplanowano uroczystość nadania nazwy mostowi przy ul. Żeglarskiej im. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego. Decyzja w sprawie nadania przeprawie patrona zapadła jednomyślnie na majowej sesji Rady Miasta.

Most na Żeglarskiej im. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego

Z propozycją nadania mostowi w ciągu ul. Żeglarskiej wystąpili radni Prawa i Sprawiedliwości. Podczas głosowania na majowej sesji Rady Miasta poparli ją także mający większość w radzie członkowie klubu prezydenta Krzysztofa Żuka.

Oficjalną uroczystość nadania nazwy mostowi zaplanowano na wtorek, 12 września o godz. 12:30. W programie uroczystości zaplanowano odegranie hejnału Miasta Lublin, wygłoszenie laudacji oraz odsłonięcie tablicy z nazwą mostu.

Wcześniej, o godz. 11.30 odbędzie się msza św. w intencji śp. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego w kościele pw. św. Jana Pawła II przy ul. Biskupa Mariana Fulmana 9.

Zobacz także: I pojechali! Nowy most na ul. Żeglarskiej otwarty dla ruchu pojazdów

Kim był prezydent Kaczorowski?

Ryszard Kaczorowski – białostoczanin, ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Urodził się 26 listopada 1919 r. w Białymstoku. Od najmłodszych lat należał do harcerstwa. Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Białegostoku przez Armię Czerwoną, tworzył Szare Szeregi, gdzie pełnił funkcję komendanta Okręgu Białostockiego. Był łącznikiem między Szarymi Szeregami, a komendantem Związku Walki Zbrojnej.

Po aresztowaniu przez NKWD w 1940 r. był więziony w Białymstoku oraz w Mińsku. Wywieziony na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski-Majski. W marcu 1942 r. wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR, w której szeregach brał udział między innymi w bitwie o Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii.

11 listopada 1984 r. został odznaczony przez Prezydenta RP na Uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski za zasługi na polu emigracyjnej działalności niepodległościowej i społecznej, w szczególności wśród młodzieży harcerskiej. W latach 1989-1990 pełnił urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

20 grudnia 1990 r. zakończył działanie swojego urzędu oraz rządu na emigracji i cztery dni później przekazał insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej na ręce demokratycznie wybranego w wyborach powszechnych prezydenta Lecha Wałęsy. Zginął 10 kwietnia 20210 r. w Smoleńsku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.