Bez prawa jazdy od 5 grudnia. Ważna zmiana dla kierowców

prawo jazdy policja
Zdjęcie ilustracyjne | fot. policja

W sobotę 5 grudnia kierowców czeka duża zmiana w obowiązujących przepisach. Od tego dnia nie będzie trzeba wozić ze sobą dokumentu prawa jazdy.

Jazda bez prawa jazdy będzie możliwa już od najbliższej soboty, 5 grudnia. Tego dnia prawo jazdy będzie mogło zostać w domu. Podczas kontroli drogowej policja sprawdzi uprawnienia kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach. A tych w Polsce jest aż 21 784 620. Dokładnie tyle osób posiada krajowe prawo jazdy. Tylko w tym roku (od stycznia do października) na drogę wyjechało 242 428 nowych kierowców. W tym samym czasie zatrzymano prawa jazdy 89 975 kierowcom. Informacje o zatrzymanych prawach jazdy także znajduję się w CEK.

mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel

Od 5 grudnia w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy, w którym pojawią się takie informacje jak: dane z prawa jazdy (typ dokumentu, seria i numer blankietu, data ważności dokumentu, status dokumentu np. czy dokument jest zatrzymany), rodzaj i zakres uzyskanego uprawnienia (kategoria, data ważności uprawnienia).

Ważne! mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.

mObywatel to bezpłatna rządowa aplikacja mobilna. Według danych resortu z aplikacji korzysta już nad półtora miliona osób. Aplikacja to obecnie sześć usług:

  • mTożsamość, której używać można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, w pociągach, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty.
  • mLegitymacja szkolna – czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek.
  • mLegitymacja studencka – legitymacja studencka potwierdzająca przynależność do uczelni, dająca ustawowe zniżki.
  • mPojazd – elektroniczny dokument przygotowany z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów.
  • eRecepta – dostęp do listy niezrealizowanych recept, wystawionych dla Ciebie i Twoich bliskich. Polak za granicą – podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.