Będzie 500 plus na pierwsze dziecko. Od kiedy i gdzie złożyć wniosek?

NBP 500 złotych banknot
Zdjęcie ilustracyjne | fot. NBP

Już we wrześniu rodzice, którzy wcześniej złożą wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko otrzymają świadczenie wraz z trzymiesięcznym wyrównaniem. Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca.

Program Rodzina 500 Plus to rządowe wsparcie dla polskich rodzin. Obecnie w ramach programu Rodzina 500 Plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł, gdy wychowują w rodzinie dziecko niepełnosprawne.

500 plus na pierwsze dziecko

O planowanych zmianach w świadczeniach Rodzina 500+ poinformował podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie Jarosław Kaczyński. Aby otrzymać świadczenie z programu Rodzina 500 Plus także na pierwsze dziecko, będzie potrzebne złożenie oddzielnego wniosku.

Jeśli rodzina będzie ubiegała się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci, nie jest konieczne dokumentowanie sytuacji dochodowej.

Od kiedy 500 plus dla pierwszego dziecka?

Jak zapowiada resort rodziny, rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko nastąpi realnie nie w lipcu, lecz we wrześniu, ale pieniądze zostaną wypłacone z trzymiesięcznym wyrównanie w wysokości 1500 zł – będzie to jednorazowa płatność.

Wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko można złożyć przez internet, tj. za pośrednictwem rządowego serwisu „[email protected]”, systemów teleinformatycznych banków krajowych, PUE ZUS lub osobiście w gminie.

Osoby ubiegające się o wsparcie na pierwsze dziecko, powinny udokumentować sytuację dochodową dołączając do wniosku odpowiednie dokumenty, np: oświadczenie o dochodach nieopodatkowanych, dokumenty potwierdzające uzyskanie/utratę dochodu.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.