Będą zmiany w kodeksie drogowym 2019. Korytarz życia i jazda na suwak

korek shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Chodzi o wprowadzenie obowiązku tworzenia korytarzy życia oraz jazdy na tzw. 'suwak’.

Ministerstwo Infrastruktury na początku wakacji zapowiadało, że chce, by kierowcy obowiązkowo tworzyli tzw. korytarze życia dla pojazdów ratowniczych. Proponowana przez ten resort nowelizacja prawa o ruchu drogowym zakłada również wprowadzenie obowiązkowej jazdy na suwak.

Celem projektu jest stworzenie jednoznacznych zasad zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach: gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego, a także gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.

W przypadku korytarzy życia przepisy będą określały zasady tworzenia przez kierujących wolnej przestrzeni dla pojazdów służb ratunkowych oraz ustępowania im pierwszeństwa, w tym właściwy kierunek zmiany pasa ruchu w celu stworzenia korytarza.

Korytarze życia są już obowiązkowe w Austrii, Chorwacji, Czechach, Danii, Grecji, Hiszpanii, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Słowenii, a także na Cyprze.

EDnglQIWwAEBaZ6
Korytarz życia | fot. KPRM

Natomiast w przypadku jazdy na suwak przepisy precyzyjnie określą zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Sformalizują też zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 października 2019 r.

69836482 10157841762399653 4603438590297374720 o
Jazda na tzw. „suwak” | fot. KPRM

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ło Baben, jakby to pis zrobił to bym na nich zaczął glosowac. Nie no żart xd ale nareszcie zrobiliby coś dobrego. Ogółem to szeryfow ktorzy blokują jazde na suwak to powinni na dwa dni do karceru wsadzać… A co do korytarzy życia to za jazdę nimi koerowcy powinni być karani ZABRANIEM prawa jazdy.

  2. Dlaczego wprowadzone jest mylące pojęcie „włączanie się do ruchu”??? Zmiana pasa nie jest włączaniem się do ruchu….