Będą liczyć rowerzystów w Lublinie

image10

Liczenie osób, poruszających się na jednośladzie, potrwa dwa dni. Celem jest ustalenie ilu rowerzystów porusza się po Lublinie, czy też które trasy wybierają najczęściej.

 

Pomiary ruchu polegają na odnotowaniu liczby rowerzystów przejeżdżających przez dany punkt wraz z określeniem kierunku przemieszczania. – Pomiary prowadzimy społecznie – ani my, ani wolontariusze nie otrzymują za to żadnego wynagrodzenia – informuje Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego.

 

Dlaczego takie pomiary są wykonywane? – Chcemy wiedzieć ilu rowerzystów jeździ po Lublinie, czy ich liczba wzrasta czy maleje, jaki wpływ na ruch rowerowy mają nowe inwestycje, gdzie jest największa potrzeba tworzenia bezpiecznej i wygodnej infrastruktury rowerowej. Następnie powstanie raport, w którym postaramy się odpowiedzieć na te pytania – wyjaśnia Kowalik.

 

W poprzednim roku w 16 punktach, w ciągu godziny zliczono prawie 3000 rowerzystów, z czego ponad 400 osób poruszało się rowerami publicznymi. Największy ruch rowerowy zmierzono na trasie wzdłuż Bystrzycy na wysokości ul. Krochmalnej – przez godzinę przejechało tam prawie 350 rowerzystów. Kolejnym miejscem gdzie ruch rowerowy był największy było Rondo na Klinie wraz ze skrzyżowaniem ul. Zamojskiej – Most Kultury i trasy rowerowej wzdłuż Bystrzycy.

 

W roku 2015 ruch rowerowy badano w 25 punktach, natomiast w 2016 w 14. Osiem z punktów pomiarowych w obu latach pokrywało się. – Na tej podstawie obliczyliśmy, że ruch rowerowy w tych punktach w ciągu roku wzrósł o ok. 28% a liczba osób poruszających się rowerami publicznymi wzrosła z ok. 8% do ok. 22% – mówi Kowalik.

 

W tym roku skupią się na mierzeniu ruchu rowerowego na ciągach rowerowych:
wzdłuż Bystrzycy (7 punktów pomiarowych), wzdłuż ulic Filaretów – Sowińskiego – Smorawińskiego (5), Nadbystrzyckiej – Narutowicza (3), Solidarności – Tysiąclecia (3). – Pozwoli to nam określić w przybliżeniu ile osób porusza się na tych ciągach komunikacyjnych – dodaje Kowalik.

 

Pomiary koordynuje Porozumienie Rowerowe działające w ramach Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Są to jedynie pomiary natężenia ruchu rowerowego prowadzone w Lublinie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.