Ważny temat? Prześlij newsa!

Będą badać ścieki, żeby monitorować zdrowie mieszkańców Lublina

Spotted Lublin

Ścieki komunalne w Lublinie będą badane od kątem obecności m.in. koronawirusów. Monitoring ścieków pozwoli na wczesne wykrycie ognisk koronawirusa. Będą szukać koronawirusa w ściekach Lubelska spółka Nexbio opracowała technologię, która wykrywa koronawirusa w ściekach. Celem zawartej dziś umowy pomiędzy Miastem Lublin, uczelnią UMCS, miejską spółką MPWiK i spółką Nexbio jest m.in. opracowanie całego systemu monitorowania […]

Miasto Lublin, MPWiK, UMCS i firma Nexbio nawiązały współpracę dot. badania ścieków komunalnych

Miasto Lublin, MPWiK, UMCS i firma Nexbio nawiązały współpracę dot. badania ścieków komunalnych

Najnowsze ogłoszenia (spoty)

Ścieki komunalne w Lublinie będą badane od kątem obecności m.in. koronawirusów. Monitoring ścieków pozwoli na wczesne wykrycie ognisk koronawirusa.

Będą szukać koronawirusa w ściekach

Lubelska spółka Nexbio opracowała technologię, która wykrywa koronawirusa w ściekach. Celem zawartej dziś umowy pomiędzy Miastem Lublin, uczelnią UMCS, miejską spółką MPWiK i spółką Nexbio jest m.in. opracowanie całego systemu monitorowania ścieków komunalnych.

„Lublin, MPWiK, UMCS i firma Nexbio nawiązały współpracę o celach naukowo-badawczych, której wyniki mogą też dostarczyć ważnej wiedzy o mieście, jego środowisku i zdrowiu naszych mieszkańców. Badania będą polegać na analizie i monitoringu biologiczno-chemicznym ścieków komunalnych w poszukiwaniu korelacji środowiskowo-zdrowotnych” – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Według naukowców z Lublina badanie ścieków pod kątem koronawirusa daje szansę na łatwiejsze wykrywanie ognisk wirusa na danym obszarze. Monitoring ścieków pozwala ustalić ilu zakażonych, w tym również bezobjawowych nosicieli znajduje się w danej okolicy. Dzięki tym danym można w lepszy sposób panować nad rozprzestrzenianiem się infekcji.

Wirusowe RNA jest obecne w ściekach na kilka dni przed tym jak następują fizycznie widoczne objawy i wzrost potwierdzonych przypadków. Naukowcy porównują badanie ścieków do przygotowywania prognozy pogody. Do pewnego stopnia można przewidzieć, jaki będzie przebieg epidemii na danym obszarze.

„Będziemy mogli określać zagrożenia, na początku związane z wirusem SARS-CoV-2, nie tylko na terenie całego miasta, ale również ze wskazaniem na poszczególne dzielnice, a nawet ulice” – mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, zastępca dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych UMCS. Współpraca w przyszłości może zostać poszerzona w kierunku monitorowania w ściekach obecności leków czy też narkotyków.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check