Do Biura Miejskiego Architekta Zieleni dociera wiele zawiadomień od mieszkańców zaniepokojonych obecnością barszczu Sosnowskiego w ich okolicy.
W tym roku odnotowano już 40 zgłoszeń dotyczących, z czego jedynie połowa dotyczyła faktycznie barszczu Sosnowskiego. Najczęściej wskazywane są takie lokalizacje jak: okolice Ogrodu Botanicznego UMCS, ulicy Głównej i Wyżynnej, rejon Zalewu Zembrzyckiego oraz ulic Zawilcowej i Pliszczyńskiej.
Połowa ze zgłoszeń dotyczyła terenów miejskich, na których roślina została już usunięta. Na 30 lokalizacji, w których usunięto barszcz sosnowskiego odrastał on jedynie w jednym miejscu i już ponownie został zlikwidowany.
Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna, wywołująca podrażnienia, poparzenia skóry i reakcje alergiczne.
Podobne do Barszczu Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego najczęściej mylony jest z barszczem zwyczajnym, arcydzięglem litworem, pasternakiem zwyczajnym, podagrycznikiem, wrotyczem, czy nawet krwawnikiem – informuje Olga Mazurek-Podleśna z UM Lublin. Oczywiście rośliny te mogą być powodem uczulenia niektórych alergików. W skrajnych przypadkach wytwarzane przez nich olejki eteryczne mogą poparzyć, ale nie są to rośliny inwazyjne i skutki ich działania nie będą groźniejsze niż zwykłej pokrzywy.
W niektórych przypadkach, gdy błędnie zostanie rozpoznany barszcz Sosnowskiego oraz z obawy przed zagrożeniem jakie stwarza, usuwane są gatunki roślin pożytecznych lub chronionych tj. arcydzięgiel, który w Polsce objęty jest ochroną.
Od lewej Arcydzięgiel, Krwawnik Pospolity, Barszcz Sosnowskiego, Pasternak Zwyczajny
Zgłoś lokalizację rośliny
W przypadku napotkania rośliny przez mieszkańców należy zachować ostrożność i skontaktować się ze strażą miejską pod nr 986 lub biurem miejskiego architekta zieleni pod nr 81 466 2680.
Mam wrażenie, że to co pojawi się na lublin112.pl parę godzin później jest u was. ehhh
Informacje są nadsyłane przez UM Lublin.