Barszcz Sosnowskiego w Lublinie. Z jakimi roślinami jest najczęściej mylony?

Do Biura Miejskiego Architekta Zieleni dociera wiele zawiadomień od mieszkańców zaniepokojonych obecnością barszczu Sosnowskiego w ich okolicy.

W tym roku odnotowano już 40 zgłoszeń dotyczących, z czego jedynie połowa dotyczyła faktycznie barszczu Sosnowskiego. Najczęściej wskazywane są takie lokalizacje jak: okolice Ogrodu Botanicznego UMCS, ulicy Głównej i Wyżynnej, rejon Zalewu Zembrzyckiego oraz ulic Zawilcowej i Pliszczyńskiej.

Połowa ze zgłoszeń dotyczyła terenów miejskich, na których roślina została już usunięta. Na 30 lokalizacji, w których usunięto barszcz sosnowskiego odrastał on jedynie w jednym miejscu i już ponownie został zlikwidowany.

Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna, wywołująca podrażnienia, poparzenia skóry i reakcje alergiczne.

Podobne do Barszczu Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego najczęściej mylony jest z barszczem zwyczajnym, arcydzięglem litworem, pasternakiem zwyczajnym, podagrycznikiem, wrotyczem, czy nawet krwawnikiem – informuje Olga Mazurek-Podleśna z UM Lublin. Oczywiście rośliny te mogą być powodem uczulenia niektórych alergików. W skrajnych przypadkach wytwarzane przez nich olejki eteryczne mogą poparzyć, ale nie są to rośliny inwazyjne i skutki ich działania nie będą groźniejsze niż zwykłej pokrzywy.

W niektórych przypadkach, gdy błędnie zostanie rozpoznany barszcz Sosnowskiego oraz z obawy przed zagrożeniem jakie stwarza, usuwane są gatunki roślin pożytecznych lub chronionych tj. arcydzięgiel, który w Polsce objęty jest ochroną.

Od lewej Arcydzięgiel, Krwawnik Pospolity, Barszcz Sosnowskiego, Pasternak Zwyczajny

Zgłoś lokalizację rośliny

W przypadku napotkania rośliny przez mieszkańców należy zachować ostrożność i skontaktować się ze strażą miejską pod nr 986 lub biurem miejskiego architekta zieleni pod nr 81 466 2680.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Mam wrażenie, że to co pojawi się na lublin112.pl parę godzin później jest u was. ehhh