Barszcz Sosnowskiego sieje grozę w Lublinie. Widziałeś? Reaguj, zgłoś to!

barszcz sosnowskiego lublin
W Lublinie jak i okolicach w ostatnim czasie dużo mówi się o niebezpiecznym Barszczu Sosnowskiego? Co to jest? Skąd się to wzięło? Oto kilka podstawowych informacji o tej roślinie i jak należy postępować jeśli wiemy gdzie rośnie.

Barszcz Sosnowski? Z czym się to je? Nazwa dziwna i wygląda jak niegroźna roślina, a w rzeczywistości może poważnie wyrządzić problemy na zdrowiu, w tym oparzenia II i III stopnia.

Tego lata ta roślina pojawiła się w wielu regionach Polski, jak i w Lubelszczyźnie. Pojawia się znikąd, wygląd ma niepozorny jak większość roślin. Odnotowano już w naszym regionie kilkadziesiąt przypadków poparzenia. Można tą roślinę najczęściej spotkać w okolicach Zalewu Zemborzyckiego, ogródkach działkowych, ale ostatnio i w mieście na Czubach, przy ulicy Węglinek roślina pojawiła się w zaroślach przy drodze.

Contact_with_Heracleum_sosnowskyi
Tak poważne skutki może wywołać kontakt z rośliną | fot. wikimedia.org

Jakie są objawy styczności z taką rośliną?

Poparzenie się Barszczem Sosnowskiego jest niebezpieczne. Nawet nie trzeba mieć styczności z rośliną. Jej szkodliwe opary rozsiewają się przy wysokich temperaturach, osiadając na skórze wystawionej na słońce powodują oparzenia i blizny, gdzie pojawia się otwarta rana i pękające pęcherze. Blizny mogą goić się latami.

Skąd Barszcz Sosnowskiego w Polsce?

Barszcz Sosnowskiego to roślina, którą w PRL sprowadzono z ZSRR jako tanią paszę dla zwierząt. Miała pomóc rolnikom, a okazało się, że tylko zaszkodziła wszystkim Polakom. Wydzielane przez barszcz Sosnowskiego substancje stwarzają bowiem naprawdę bardzo poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. A otrzeć się o barszcz możemy zupełnie nieświadomie, podczas wycieczki za miasto, czy nawet pikniku w parku.

Miasto jeszcze w tym tygodniu rozpocznie usuwanie tej rośliny z ulic miast jak i obrzeży. Specjalnie wyłoniona do tego firma zlikwiduje Barszcz Sosnowskiego.

Jeśli zauważycie Barszcz Sosnowskiego poinformujcie o tym Straż Miejską. Dzwonić możecie na numery 81 466 26 80 lub 81 466 26 90 oraz telefon alarmowym 986.

Heracleum Sosnowskyi 003

fot. wikipedia.org

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.