Barszcz Sosnowskiego sieje grozę w Lublinie. Widziałeś? Reaguj, zgłoś to!

W Lublinie jak i okolicach w ostatnim czasie dużo mówi się o niebezpiecznym Barszczu Sosnowskiego? Co to jest? Skąd się to wzięło? Oto kilka podstawowych informacji o tej roślinie i jak należy postępować jeśli wiemy gdzie rośnie.

Barszcz Sosnowski? Z czym się to je? Nazwa dziwna i wygląda jak niegroźna roślina, a w rzeczywistości może poważnie wyrządzić problemy na zdrowiu, w tym oparzenia II i III stopnia.

Tego lata ta roślina pojawiła się w wielu regionach Polski, jak i w Lubelszczyźnie. Pojawia się znikąd, wygląd ma niepozorny jak większość roślin. Odnotowano już w naszym regionie kilkadziesiąt przypadków poparzenia. Można tą roślinę najczęściej spotkać w okolicach Zalewu Zemborzyckiego, ogródkach działkowych, ale ostatnio i w mieście na Czubach, przy ulicy Węglinek roślina pojawiła się w zaroślach przy drodze.

Contact_with_Heracleum_sosnowskyi
Tak poważne skutki może wywołać kontakt z rośliną | fot. wikimedia.org

Jakie są objawy styczności z taką rośliną?

Poparzenie się Barszczem Sosnowskiego jest niebezpieczne. Nawet nie trzeba mieć styczności z rośliną. Jej szkodliwe opary rozsiewają się przy wysokich temperaturach, osiadając na skórze wystawionej na słońce powodują oparzenia i blizny, gdzie pojawia się otwarta rana i pękające pęcherze. Blizny mogą goić się latami.

Skąd Barszcz Sosnowskiego w Polsce?

Barszcz Sosnowskiego to roślina, którą w PRL sprowadzono z ZSRR jako tanią paszę dla zwierząt. Miała pomóc rolnikom, a okazało się, że tylko zaszkodziła wszystkim Polakom. Wydzielane przez barszcz Sosnowskiego substancje stwarzają bowiem naprawdę bardzo poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. A otrzeć się o barszcz możemy zupełnie nieświadomie, podczas wycieczki za miasto, czy nawet pikniku w parku.

Miasto jeszcze w tym tygodniu rozpocznie usuwanie tej rośliny z ulic miast jak i obrzeży. Specjalnie wyłoniona do tego firma zlikwiduje Barszcz Sosnowskiego.

Jeśli zauważycie Barszcz Sosnowskiego poinformujcie o tym Straż Miejską. Dzwonić możecie na numery 81 466 26 80 lub 81 466 26 90 oraz telefon alarmowym 986.

fot. wikipedia.org

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.