Banknoty na wypadek wojny. Na jednym z nich widnieje wizerunek Lublina

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zaprezentowała banknoty o kryptonimie „E-71”, przygotowane w latach 70. na wypadek wojny. Banknoty, pochodzące z serii Miasta Polskie, objęte były klauzulą tajności do końca 2015 r.

Przygotowano je w latach 70. ubiegłego wieku w ramach emisji zastępczej. Miały trafić do obiegu, gdyby „zimna wojna” przekształciła się w otwarty konflikt zbrojny, podczas którego doszłoby do zniszczenia Wytwórni.

– Druk był prowadzony w warunkach tajnych, przy absolutnym zachowaniu tajemnicy państwowej, dokumenty, które temu towarzyszyły też zostały opatrzone klauzulami o najwyższym stopniu tajności – powiedział prezes PWPW S.A. Piotr Woyciechowski.

Pierwsza produkcja, datowana na 2 stycznia 1971 r., obejmowała dziewięć nominałów (1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1 tys. złotych). Kolejna, której pochodzenie ustalono na 2 stycznia 1977 r., objęła banknoty 200 i 2 tys. zł. Na tych o nominałach od 20 zł do 2 tys. zł widnieją wizerunki siedmiu polskich miast: Poznania, Gdańska, Katowic, Lublina, Krakowa, Warszawy i Gniezna.

Wizerunek Lublina znalazł się na banknocie o nominale 200 złotych.

banknoty_prl_2

Prezes PWPW Piotr Woyciechowski wyjaśnia, że pieniądze miały być produkowane w zakładach zastępczych i możliwe, że trafiłyby do obiegu nie tylko w Polsce. Powiedział, że istnieje hipoteza, że te banknoty mogłyby zostać wykorzystane na obszarze okupowanym przez wojska Układu Warszawskiego, które miały zająć Danię, Holandię i północne Niemcy.

– Jest to seria unikalna prawdopodobnie na skalę europejską, pierwszy raz pokazywana światu” – zaznaczył.

Woyciechowski zaznaczył, że banknoty zostały znalezione przez przypadek. Odtajniono je pod koniec 2015 roku.

Cała seria banknotów miała kryptonim E-71. Będzie ją można oglądać w muzeum produktów PWPW, które Wytwórnia przygotowuje.

(fot. PWPW, PAP)

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.