Banery i plakaty wyborcze zalewają ulice Lublina. Są pierwsze szkody

Kampania wyborcza na ulicach Lublina - zniszczony baner Marcina Jakubczyka
Kampania wyborcza na ulicach Lublina - zniszczony baner Marcina Jakubczyka | fot. Dominik Wąsik

Marzec jest prawdziwym początkiem kampanii wyborczej w Lublinie. Przy ulicach zaczęły pojawiać się banery, tym razem z wizerunkami samorządowców. Niektóre zdążyły już zostać zniszczone…

Zniszczone banery i plakaty wyborcze

Do sejmiku województwa, do Rady Miasta, a także na prezydenta. Kandydatów w nadchodzących wyborach samorządowych można spotkać już praktycznie wszędzie. I są tacy, którym zaczęło to przeszkadzać. Brudnych elementów kampanii wyborczej nie brakuje na samym jej starcie…

Sytuacja powtarza się w każdej kampanii wyborczej. Przypominamy, że w czasie trwania kampanii materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej. Jeśli niszczenie materiałów wyborczych zostanie potraktowane jako wykroczenie, przewidziana jest grzywna od 150 do nawet 5 000 zł.

Kiedy uszkodzenia takich materiałów wyborczych przekraczają 800 złotych, wtedy zdarzenie takie kwalifikowane jest jako przestępstwo. Może za to grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.

Koszt reklamy wyborczej przy ulicy

Aby baner wyborczy mógł znaleźć się w pasie drogowym, komitet wyborczy musi złożyć wniosek do Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie. Materiały wyborcze nie mogą zostać umieszczone byle gdzie. ZDiM opracował i udostępnił listę lokalizacji, w których mogą być eksponowane banery wyborcze. Ustawianie banerów poza lokalizacjami z przedmiotowej listy jest niedozwolone.

Obecnie opłata za zajęcie pasa drogowego w związku z ekspozycją reklam wyborczych wynosi dla wszystkich kategorii dróg 1,15 zł/m2/dobę, przy czym liczona jest rzeczywista powierzchni reklamowa, a więc w przypadku reklamy obustronnej powierzchnia mnożona jest 2 razy.

Do opłaty doliczana jest również opłata za posadowienie reklam w wysokości 0,23 zł/m2/dobę na drogach wojewódzkich oraz 0,12 zł/m2/dobę na drogach gminnych i powiatowych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.