Bądź ostrożny podczas zakupów w Internecie. Wirtualni oszuści czyhają na Twój błąd

Bądź ostrożny podczas zakupów w internecie. Wirtualni oszuści czyhają na Twój błąd
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W okresie przedświątecznym prezenty najczęściej zamawiamy przez Internet. Taka forma zakupów jest bardziej wygodna niż bieganie po sklepach. Pamiętajmy jednak, że z Internetu korzystają także oszuści.

Bądź ostrożny podczas zakupów w Internecie, szczególnie gdy kupujesz na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych lub w sklepie internetowym. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić Twoje dane logowania do banku.

„Wysyłają fałszywy link do płatności za zakupy lub kuriera. Zwiększ czujność, jeżeli przedmiot jest darmowy lub w szczególnie atrakcyjnej cenie, bo może być to zabieg przyciągający uwagę” – informuje biuro prasowe mBank.

Cyberprzestępcy w ten sposób mogą próbować przejąć Twoje dane do logowania w serwisie bankowości internetowej lub wyłudzić kody autoryzacyjne SMS.

„Jeżeli podałeś na takiej stronie swoje dane do logowania – jak najszybciej zmień hasła dostępu. Jeżeli dodatkowo podałeś kody autoryzacyjne SMS, sprawdź czy z Twojego rachunku nie zlecono przelewu lub dodano zaufanego odbiorcę” – zaleca mBank.

Przy okazji mBank przypomina o zasadach bezpieczeństwa w Internecie:

>> Nigdy nie loguj się do banku lub stron integratora płatności z linków w mailach, SMS-ach lub na portalach społecznościowych. Zawsze wpisuj adres strony bankowej ręcznie.

>> Uważnie czytaj wszystkie wiadomości SMS przesłane z banku. Jeśli nie zlecałeś żadnego przelewu, nie dodawałeś zaufanego odbiorcy lub dane z przelewu są niezgodne to nie wpisuj na stronie kodu autoryzacyjnego. Nikomu nie podawaj takiego kodu.

>> Nie otwieraj wiadomości e-mail i nie korzystaj z podsyłanych linków od nadawcy, którego nie znasz.

>> Przed zakupem sprawdź opnie na temat sprzedawcy.

>> Podchodź ostrożnie do towarów oferowanych w atrakcyjnych cenach.

>> Szczególnie uważaj jeśli chcesz kupić produkt na portalach ogłoszeniowych. Zwróć uwagę na to, czy osoba, od której chcesz kupić ma historię sprzedaży.

>> Sprawdź, jak długo działa sklep. Dłuższa obecność na rynku to większe bezpieczeństwo.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.