Badanie słuchu „wszystko” co musisz o nim wiedzieć. Porady eksperta

badanie słuchu shutterstock

Istnieją tylko dwa przeciwwskazania do wykonania badania. Pierwszym jest klaustrofobia, która uniemożliwi komfortowe przebywanie w kabinie audiometrycznej, a drugim jest brak współpracy ze strony badanego. Sytuacja taka może się pojawić w przypadku osób celowo wprowadzających audiologa w błąd, przez co wynik badania jest całkowicie bezużyteczny.

– Żeby wynik był miarodajny, badany musi bardzo dokładnie informować o tym, kiedy zaczyna słyszeć dźwięki. Błędne informowanie o słyszeniu, to działanie na własną niekorzyść, dlatego że niemożliwe jest wtedy postawienie właściwej diagnozy. W przypadku słuchu, aparatura nie jest w stanie dokonać diagnozy bez współpracy osoby badanej. To ona najlepiej wie, co słyszy i w jakim stopniu – mówi Krzysztof Oniszko.

Są przypadki, które stanowią swoiste wskazanie do poddania się badaniu słuchu. Audiometrię powinny wykonać przede wszystkim osoby, które:

• Pracują lub pracowały w przeszłości w dużym hałasie.

• Przeszły uraz głowy lub zapalenie opon mózgowych.

• Mają podejrzenie niedosłuchu przewodzeniowego lub odbiorczego.

• Często “chorowały na uszy”.

• Leczyły się lekami z grupy leków “ototoksycznych”, do których należą niektóre antybiotyki

• Odczuwają szumy uszne (dźwięki słyszane subiektywnie, których nie słyszą inne osoby współprzebywające).

• Chorują na choroby układu krążenia lub cukrzycę.

• Są po 65 roku życia.

W takich przypadkach słuch jest znacznie bardziej zagrożony i prawdopodobieństwo jego pogarszania bądź całkowitej utraty jest znacznie większe, niż w momencie, kiedy te czynniki byłyby wykluczone.

Inne metody badania słuchu

Audiometria nie jest oczywiście jedyną techniką badania słuchu. Dorobek naukowy jest w tym przypadku znacznie szerszy i wyróżniamy jeszcze:

• Próby stroikowe – badania z użyciem specjalnych stroików, które przykłada się do głowy osoby badanej. W tym przypadku badanie również jest całkowicie bezbolesne, a metoda pozwala ocenić, czy niedosłuch jest odbiorczy, czy przewodzeniowy. Inaczej mówiąc, który element narządu słuch jest uszkodzony.

• Audiometria impedancyjna – to badanie wychwytuje drgania błony bębenkowej podczas emitowania konkretnych dźwięków. W przypadku tej audiometrii audiolog wykonuje jeszcze test trąbki słuchowej (trąbki Eustachiusza) oraz wykonuje pomiar z mięśnia strzemiączkowego, zlokalizowanego w uchu środkowym.

• Otoemisja akustyczna – badanie to w skrócie określa się jako OAE. W tej metodzie wykorzystuje się zjawisko, że ludzkie ucho oprócz tego, że odbiera dźwięki, generuje też własne. Co prawda bardzo ciche, ale na tyle wyraźne, by pozwalały ocenić, w jakim stanie jest słuch badanego. Otoemisja akustyczna polega na rejestrowaniu „odpowiedzi” na dźwięki, jakie emitowane są do ucha osoby badanej. Metodę tę – z wiadomych względów – stosuje się często u noworodków.

Nowoczesne metody badania słuchu są bezpieczne i co najważniejsze – bardzo efektywne. Jeżeli chcesz zbadać swój słuch profesjonalnie, odwiedź gabinet Echo-Studio w Lublinie na ulicy Projektowej 1 lub Lotniczej 15. Zbadasz tam słuch całkowicie za darmo.

W innych miejscach takie badanie kosztuje od 40 do nawet 100 zł a z konsultacją nawet 200 zł. W Echo-Studio otrzymujesz dostęp do różnych promocji. Zapytaj o aktualne.

Zobacz również: Jak hałas wpływa na nasz słuch? Czy słuchawki lub głośna muzyka uszkadzają słuch?

Materiał powstał przy współpracy ze Studiem Akustyki Słuchu ECHO

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.