Badanie słuchu „wszystko” co musisz o nim wiedzieć. Porady eksperta

badanie słuchu shutterstock

Słuch to bardzo ważny, ale często bagatelizowany zmysł. Z wiekiem może ulec pogorszeniu i odbić się na jakości życia, dlatego nigdy nie powinno się zaniedbywać jego badań. Jeżeli podejrzewasz, że słuch Twój lub kogoś z Twoich bliskich nie jest w najlepszej kondycji – koniecznie go zbadaj!

O badaniach słuchu rozmawialiśmy z audiologiem z Echo-Studio – pracowni słuchu w Lublinie.

Czym jest badanie słuchu?

Pod pojęciem badania słuchu najczęściej kryje się audiometria tonalna, czyli metoda diagnozowania progu słyszenia tonów o różnej częstotliwości.

– Badanie słuchu pozwala nam określić, czy problem ze słuchem jest spowodowany nieprawidłowościami w działaniu konkretnych elementów ucha środkowego, wewnętrznego, czy też jego dalszych odcinków – mówi protetyk Krzysztof Oniszko.

Jak wygląda badanie słuchu?

Badanie wykonywane jest w tzw. kabinie ciszy, czyli w odpowiednio wytłumionym pomieszczeniu, które pozwala na uzyskanie obiektywnych wyników badania. Osoba diagnozowana zakłada specjalne słuchawki, do których wysyłane są dźwięki z urządzenia diagnostycznego – audiometru.

Audiometr generuje dźwięki o różnej częstotliwości i różnym natężeniu  Zadaniem badanego jest informowanie audiologa o słyszeniu konkretnych dźwięków. Czyni to za pomocą specjalnego przycisku. Najpierw badane jest jedno ucho, później drugie. Na tej podstawie audiolog sporządza wynik tego pomiaru (w postaci krzywych) tzw. audiogram i ocenia stopień uszkodzenia słuchu oraz dobiera właściwy aparat słuchowy.

Czy badanie słuchu boli?

– Audiometria tonalna jest całkowicie bezbolesna. Badanie trwa krótko i absolutnie nie powoduje u badanego żadnego dyskomfortu. To po prostu taki „test”, a wielu badanych przyznaje, że jest to nawet przyjemne, bo przypomina zabawę – dodaje Krzysztof Oniszko ze Studia Echo.

Bezinwazyjność nowoczesnych metod badania słuchu sprawia, że pacjenci nie mają się czego bać. Warto się zbadać, tym bardziej że w Echo-Studio badanie takie jest całkowicie bezpłatne. Wystarczy się tylko umówić telefonicznie lub e-mailowo na wybrany termin i można przekonać się, w jakim stanie jest nasz słuch.

Czytaj dalej… ↓

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.