Istnieją tylko dwa przeciwwskazania do wykonania badania. Pierwszym jest klaustrofobia, która uniemożliwi komfortowe przebywanie w kabinie audiometrycznej, a drugim jest brak współpracy ze strony badanego. Sytuacja taka może się pojawić w przypadku osób celowo wprowadzających audiologa w błąd, przez co wynik badania jest całkowicie bezużyteczny.
– Żeby wynik był miarodajny, badany musi bardzo dokładnie informować o tym, kiedy zaczyna słyszeć dźwięki. Błędne informowanie o słyszeniu, to działanie na własną niekorzyść, dlatego że niemożliwe jest wtedy postawienie właściwej diagnozy. W przypadku słuchu, aparatura nie jest w stanie dokonać diagnozy bez współpracy osoby badanej. To ona najlepiej wie, co słyszy i w jakim stopniu – mówi Krzysztof Oniszko.
Są przypadki, które stanowią swoiste wskazanie do poddania się badaniu słuchu. Audiometrię powinny wykonać przede wszystkim osoby, które:
• Pracują lub pracowały w przeszłości w dużym hałasie.
• Przeszły uraz głowy lub zapalenie opon mózgowych.
• Mają podejrzenie niedosłuchu przewodzeniowego lub odbiorczego.
• Często “chorowały na uszy”.
• Leczyły się lekami z grupy leków “ototoksycznych”, do których należą niektóre antybiotyki
• Odczuwają szumy uszne (dźwięki słyszane subiektywnie, których nie słyszą inne osoby współprzebywające).
• Chorują na choroby układu krążenia lub cukrzycę.
• Są po 65 roku życia.
W takich przypadkach słuch jest znacznie bardziej zagrożony i prawdopodobieństwo jego pogarszania bądź całkowitej utraty jest znacznie większe, niż w momencie, kiedy te czynniki byłyby wykluczone.
Inne metody badania słuchu
Audiometria nie jest oczywiście jedyną techniką badania słuchu. Dorobek naukowy jest w tym przypadku znacznie szerszy i wyróżniamy jeszcze:
• Próby stroikowe – badania z użyciem specjalnych stroików, które przykłada się do głowy osoby badanej. W tym przypadku badanie również jest całkowicie bezbolesne, a metoda pozwala ocenić, czy niedosłuch jest odbiorczy, czy przewodzeniowy. Inaczej mówiąc, który element narządu słuch jest uszkodzony.
• Audiometria impedancyjna – to badanie wychwytuje drgania błony bębenkowej podczas emitowania konkretnych dźwięków. W przypadku tej audiometrii audiolog wykonuje jeszcze test trąbki słuchowej (trąbki Eustachiusza) oraz wykonuje pomiar z mięśnia strzemiączkowego, zlokalizowanego w uchu środkowym.
• Otoemisja akustyczna – badanie to w skrócie określa się jako OAE. W tej metodzie wykorzystuje się zjawisko, że ludzkie ucho oprócz tego, że odbiera dźwięki, generuje też własne. Co prawda bardzo ciche, ale na tyle wyraźne, by pozwalały ocenić, w jakim stanie jest słuch badanego. Otoemisja akustyczna polega na rejestrowaniu „odpowiedzi” na dźwięki, jakie emitowane są do ucha osoby badanej. Metodę tę – z wiadomych względów – stosuje się często u noworodków.
Nowoczesne metody badania słuchu są bezpieczne i co najważniejsze – bardzo efektywne. Jeżeli chcesz zbadać swój słuch profesjonalnie, odwiedź gabinet Echo-Studio w Lublinie na ulicy Projektowej 1 lub Lotniczej 15. Zbadasz tam słuch całkowicie za darmo.
W innych miejscach takie badanie kosztuje od 40 do nawet 100 zł a z konsultacją nawet 200 zł. W Echo-Studio otrzymujesz dostęp do różnych promocji. Zapytaj o aktualne.
Zobacz również: Jak hałas wpływa na nasz słuch? Czy słuchawki lub głośna muzyka uszkadzają słuch?
Materiał powstał przy współpracy ze Studiem Akustyki Słuchu ECHO
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię