Autopoprawka do budżetu Lublina na 2022 r. Tu nowy skwer, tam usunięcie problemu z wilgotnymi piwnicami

Centrum Kultury w Lublinie
Centrum Kultury w Lublinie | fot. CK

W przyszłorocznym budżecie Lublina znaleźć się mają pieniądze na usunięcie zawilgocenia piwnic Centrum Kultury oraz na budowę skweru na ul. Montażowej – zapowiedział prezydent Krzysztof Żuk, który złożył autopoprawkę do projektu budżetu miasta na 2022 rok.

Autopoprawka do projektu budżetu Lublina na rok 2022

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk przekazał do Biura Rady Miasta autopoprawkę do projektu budżetu miasta na 2022 r. Spośród 185 wniosków radnych zgłoszonych podczas prac komisji nad projektem budżetu na 2022 rok pozytywnie rozpatrzono 53. Projektem budżetu miasta na przyszły rok miejscy radni zajmą się na najbliższej sesji w dniu 16 grudnia.

Dochody budżetu Lublina zwiększą się o 45,5 mln zł i w 2022 roku wyniosą 2,5 mld zł, natomiast planowane wydatki zwiększą się o 47,4 mln zł do poziomu 2,7 mld zł – z czego wydatki bieżące stanowią kwotę 2,2 mld zł, a wydatki majątkowe to kwota 505,2 mln zł (co stanowi 18,61% wydatków ogółem). Zadania inwestycyjne realizowane z udziałem środków europejskich to 252,2 mln zł.

Główne zadania wpisane autopoprawką do projektu budżetu na 2022 r.:

– budowa skweru przy ul. Montażowej 12-14-16 (200 tys. zł, zadanie realizowane w cyklu dwuletnim 2022-2023, łączny koszt – 800 tys. zł);

– budowa brakującego chodnika przy ul. Dożynkowej (100 tys. zł);

– przebudowa dojazdu do Szkoły Podstawowej nr 51 (80 tys. zł);

– wykonanie odcinka chodnika od ul. Krężnickiej do ul. Pszczelej (140,8 tys. zł);

– złagodzenie łuku wjazdu z ul. Koryznowej w ul. Niepodległości (100 tys. zł);

– oświetlenie ulic (130 tys. zł) z przeznaczeniem na: oświetlenie ul. Dożynkowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Orzechową do granicy miasta (15 tys. zł), budowę oświetlenia dedykowanego w rejonie przejścia dla pieszych przy ul. Głębokiej, na wysokości UMCS (65 tys. zł), budowę oświetlenia ul. Zadębie do skrzyżowania z ul. Kasprowicza (50 tys. zł);

– usunięcie zawilgocenia murów piwnic Centrum Kultury (800 tys. zł);

– zakończenie budowy budynku szatniowo-szkoleniowego (519 tys. zł) oraz na zakup trybun mobilnych na ok. 300 osób, na wyposażenie obiektu przy ul. Magnoliowej 8 (100 tys. zł);

– zadania inwestycyjne w ramach VII edycji budżetu obywatelskiego (438,3 tys. zł);

– zadania w ramach VIII edycji budżetu obywatelskiego – łącznie 41 projektów (12,5 mln zł).

Remonty ulic i chodników

W 2022 roku w ramach wydatków na remonty planuje się wykonanie prac drogowych:

– remont chodnika wzdłuż ul. Janowskiej do ul. Żeglarskiej,

– remont chodnika na ul. Lubartowskiej (od al. Solidarności do skrzyżowania z ul. Ruską i ul. Biernackiego),

– remont chodników przy ul. Wileńskiej od strony os. Mickiewicza (odcinek od ul. Głębokiej do ul. Grażyny),

– remont ul. Mackiewicza (wymiana nawierzchni drogi),

– remont chodników przy ul. Kazimierza Wielkiego,

– remont (dywanik asfaltowy) ul. Kraszewskiego od skrzyżowania z ul. Nadrzeczną do skrzyżowania z ul. Koźmiana,

– remont ul. Wiejskiej (I etap – od ul. Malczewskiego do ul. Koryznowej),

– remont ul. Wyżynnej od głównego przebiegu do bloku przy ul. Wyżynnej 16 (obejmujący remont nawierzchni asfaltowej oraz wymianę krawężników).

W stosunku do projektu budżetu zwiększą się również wydatki na promocję miasta poprzez sport o kwotę 1 mln zł. Na promocję miasta podczas zawodów żużlowych trafią 3 mln zł. O tym informowaliśmy już przed kilkoma dniami: Więcej pieniędzy na żużel w przyszłorocznym budżecie

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Pytania do ZDM:
    Pytania dotyczą „remontu” ulicy J.I. Kraszewskiego.
    Czy w zakresie robót jest umieszczenie progów zwalniających ? Jest to o tyle istotne, że obecnie wielkie dziury wymuszają na niesfornych kierowcach ostrożną jazdę oprócz fragmentu od Orzechowskiego do Nadrzecznej. Natomiast na tym ostatnim odcinku już nie.
    Nie pytanie lecz stwierdzenie: W ubiegłym roku lub 2020 położono dywanik na ulicy Nadrzecznej. Brak zabezpieczenia krawędzi jezdni, już jesienią ubiegłego roku spowodował wybijanie dziur. Na Kraszewskiego może być podobnie.
    Andrzej Zaranek ul. Kraszewskiego 6.