Astronomiczna zima wita nas deszczowo i z silnymi porywami wiatru

deszcz

W poniedziałek początek astronomicznej zimy. Kilka minut po północy doszło do tak zwanego przesilenia zimowego. Słońce przeszło ze znaku Strzelca w znak Koziorożca i dało początek kolejnej porze roku. Zamiast śniegu możemy spodziewać się intensywnych opadów deszczu i silnych porywów wiatru.

Zima przychodzi między 21, a 23 grudnia. Na półkuli północnej jest to najkrótszy dzień w roku, a na półkuli południowej najdłuższy. Astronomiczna zima nie zawsze pokrywa się z klimatyczną. W naszej szerokości geograficznej zimowa pogoda wyprzedza zazwyczaj kalendarz. Często już na przełomie listopada i grudnia pojawia się mróz i śnieg. Tym razem jest jednak inaczej, bo zimowa aura jeszcze nie wszędzie się pojawiła.

Kiedy spadnie śnieg?

Mimo zimowego przesilenia na prawdziwą, termiczną zimę z białym śniegiem i lodem będzie trzeba jeszcze sporo poczekać. Według prognoz aż do początków stycznia temperatury w dzień będą dodatnie, z możliwymi przymrozkami w nocy. Wigilia, pierwszy dzień świąt, sylwester a nawet Nowy Rok mogą być deszczowe.

Prognoza dla województwa lubelskiego

Obszar: województwo lubelskie
Ważność: od 2014-12-22 08:00:00 do 2014-12-23 03:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich.
Prawdopodobieństwo: 80%
Synoptyk: Michał Jaworski

Prócz, silnego wiatru utrudnieniem będzie także dość intensywne opady deszczu. W Lublinie jak i regionie go z pewnością nie zabraknie.

Strażacy przypominają, że w takiej sytuacji przed wyjściem z domu trzeba dokładnie pozamykać okna, zabrać z balkonów przedmioty, które może porwać wiatr. Kierowcy powinni spodziewać się pogorszenia warunków jazdy, bo wiatr często łamie gałęzie drzew na drogi.
Silny wiatr może też zrywać linie energetyczne, powodując przerwy w dostawie energii.

źródło prognozy: IMGW | fot. archiwum

 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.