Artolucja. Odsłonięcie muralu na fasadzie Galerii Labirynt

Ściana na której pojawi się mural
Ściana na której pojawi się mural | fot. Agata Sztorc-Gromaszek

Galeria Labirynt i UNHCR, Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zapraszają na odsłonięcie muralu, który wspólnymi siłami wykonała grupa młodych ludzi. To owoc projektu „Artolucja. Sztuka oczami uchodźców i uchodźczyń” angażującego w twórczy sposób społeczność osób z doświadczeniem migracyjnym.

Inspirujący mural na fasadzie Galerii Labirynt

Praca, którą będzie można oglądać na fasadzie Galerii Labirynt, łączy różne estetyki i jest wielowątkowa. Dotyka spraw, którymi poprzez sztukę chciały się podzielić osoby uczestniczące w projekcie. Znajdziemy tam tropy nie tylko trudnych uchodźczych doświadczeń, ale też marzeń, planów i inspiracji. Odsłonięcie muralu nastąpi 29 października o godzinie 16:00.

Udało się stworzyć grupę warsztatową nastawioną na współdziałanie, a także otwartą na wielogłos. Podczas części projektowej uczestnicy i uczestniczki starali się wypracować wspólną wizję, łączącą jednocześnie indywidualne wyobrażenia i umożliwiającą każdemu i każdej wyrażenie siebie.

Grupę prowadził Maciej Pałka, artysta, rysownik, twórca komiksów, przeszkolony przez światowej sławy kolektyw Artolution. Grupa działa od dziesięciu lat, dokonując, wspólnie z lokalnościami, interwencji artystycznych w miejscach dotkniętych kryzysami uchodźczymi, np.: w obozie Azraq w Jordanie, Bidi Bidi w Ugandzie – największym obozowisku dla uchodźców w Afryce czy w Bangladeszu, gdzie przebywa prześladowana mniejszość Rohindża.

Za artystycznym przedsięwzięciem w Lublinie, podobnie jak za tymi prowadzonymi w innych częściach świata, stoi przekonanie, że poprzez sztukę można kreować lepszy świat, ten zbudowany na ideach wspólnotowości, kreatywności i pozytywnej sile.

Maciej Pałka

Twórca i wydawca komiksów i zinów. Autor kilkunastu albumów komiksowych, od wielu lat zaangażowany w rozwój sceny komiksowej w Polsce. Jako autor porusza się w tematyce od komiksu undergroundowego po komiks historyczny.

Animator kultury komiksowej. Przez dziesięć lat tworzył pracownię komiksu w Domu Słów w Lublinie, gdzie przeprowadził kilkaset warsztatów komiksowych. Obecnie prowadzi pracownię komiksu w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. Stypendysta Prezydenta Miasta Lublin w 2017 roku.

Kiedy: 29.10.2023 (niedziela), godz. 16.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, Lublin
Wydarzenie będzie tłumaczone: PJM, UA i EN
Wstęp wolny
Autorki i autorzy projektu muralu: Kseniia Adamenko, Olga Bochkar, Tetiana Buriakivska, Paulina Chmiel, Bohdan Drovozyuk, Munachiso Christiana Ibekwe, Oleksandra Makarchuk, Daria Meshkova, Basia Mieżyjewska, Stanislaw Mychailov, Taisiia Schevchenko, Yuliia Shevchuk, Zoia Syzova, Iasna-Mariia Tsyktor
Opieka artystyczna: Maciej Pałka

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.