Apteka w bagażach udaremniona na przejściu granicznym w Terespolu

20231215 farmaceutyki1
fot. KAS

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt do Polski znacznych ilości farmaceutyków. To m.in. lekarstwa stosowane w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, a także specyfiki podnoszące wydolność organizmu w sportach wyczynowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, podróżny wjeżdżający do Polski może posiadać leki jedynie na własne potrzeby.

Obywatelom Białorusi grozi odpowiedzialność karna

W bagażach dwojga obywateli Białorusi funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z drogowego przejścia granicznego w Terespolu znaleźli łącznie 400 ampułek medykamentów leczniczych. Kilka dni wcześniej, na tym samym przejściu granicznym, inna mieszkanka Białorusi zatrzymana została na przemycie 120 ampułek środków farmaceutycznych.

Przemycane przez podróżnych medykamenty to m.in. środki stosowane w leczeniu stanów zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, osteoporozy, przy złamaniach, a ponadto w chorobach neurologicznych, sercowo-naczyniowych i jako środki na podniesienie wydolności organizmu w sportach wyczynowych.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zajęli nielegalny towar, a przeciwko podróżnym, w związku z podjętymi przez nich próbami przemytu, wszczęli postępowania karne skarbowe. Obywatelom Białorusi może też grozić odpowiedzialność karna za naruszenie przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne.
Po orzeczeniu przez sąd przepadku farmaceutyków na rzecz skarbu państwa zostaną one komisyjnie zniszczone.

Przywóz leków przez granicę możliwy tylko na własne potrzeby

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne podróżny przekraczający granicę ma prawo przewozić na własne potrzeby lecznicze pięć najmniejszych opakowań leku. Za naruszenie przepisów ustawa przewiduje grzywnę, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Bez specjalnego zezwolenia całkowicie zakazany jest przewóz środków odurzających i substancji psychotropowych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.