Anioły nad Lublinem [ZDJĘCIA]

anioly
Anioły nad Lublinem | fot. CK Lublin

Archaniołowie wyfrunęli z fresków Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Dwie figury można oglądać nad deptakiem i na Starym Mieście.

Dokładnie 600 lat temu – 10 sierpnia 1418 roku, w dzień św. Wawrzyńca ukończono przepiękne freski we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.

Jej fenomen polega na tym, że wschodnie, bizantyjsko-ruskie freski zostały namalowane we wnętrzu zachodniej, gotyckiej architektury. Stanowi to przykład unikatowego na skalę światową połączenia ducha Wschodu i Zachodu.

Kaplica jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki w Europie. Fundatorem malowideł był król Władysław Jagiełło. 

W piątek w przestrzeni Lublina objawiły się 2 archanioły: nad Starym Miastem i deptakiem. Swoją obecnością nad Lublinem przypominają o 600-leciu niezwykłych fresków.

Autorem projektu jest Jarosław Koziara we współpracy z Aldoną Popek. Za produkcję odpowiada Rafał Koziński z Centrum Kultury w Lublinie.

anioly 2
Anioły nad Lublinem | fot. CK Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.