Alert RCB: „Z samolotów będzie zrzucana szczepionka”. Ostrzeżenie dla właścicieli psów i kotów

Alert RCB: Z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów
Alert RCB: Z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów | fot. Adobe Stock, SMS

W przyszłym tygodniu z samolotów będą zrzucane szczepionki dla lisów przeciwko wściekliźnie. W tych dniach szczególną ostrożność powinni zachować właściciele psów i kotów.

Lubelszczyzna. Zrzuty szczepionek przeciwko wściekliźnie dla lisów. Alert RCB

W środę (03.04) mieszkańcy Lubelszczyzny otrzymali sms z alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, dotyczącego zrzutu szczepionek przeciwko wściekliźnie. „W dniach 4-17.04 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych” – napisano w komunikacie.

Zobacz także: Alert RCB – jak wyłączyć? Sprawdź, jak zablokować wiadomości od Alert RCB. PORADNIK

Wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa lubelskiego ma potrwać od 8 do 12 kwietnia. Szczepionka będzie zrzucana z samolotów i rozkładana ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie zastrzega, że termin akcji może ulec zmianie w przypadku niekorzystnej pogody.

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Pod żadnym względem nie należy dotykać szczepionki. Lis jest mądry i nie ruszy przynęty z zapachem człowieka.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii ostrzega, że jeśli ktoś będzie miał styczność ze szczepionką, powinien zgłosić się do lekarza. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt zwierzęcia z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. W Polsce jej rezerwuarem jest lis rudy. Dlatego prowadzone są akcje szczepienia tych zwierząt.

Zobacz także: Kacza rodzina na spacerze w centrum Lublina. Kierowcy wstrzymali ruch, by przepuścić kaczki przez jezdnię

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.