Alert RCB przed silnym wiatrem. Może wiać nawet 95 km/h! Możliwe przerwy w dostawie prądu

połamane drzewo
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców województwa lubelskiego przed silnym wiatrem w sobotę w nocy oraz w niedzielę. Na terenach objętych alertem porywy wiatru mogą osiągać prędkość nawet 95 km/h.

Alert RCB silny wiatr 29.01.2022

SMS o treści „Uwaga! Dzisiaj (29.01) i jutro (30.01) bardzo silny wiatr. Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy” został rozesłany do mieszkańców województwa lubelskiego.

Zobacz także: Jak zablokować wiadomości SMS od Alert RCB? PORADNIK

RCB ostrzega, że na terenach objętych alertem porywy wiatru mogą osiągać prędkość nawet 130 km/h!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem, które obejmuje województwo lubelskie.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 95 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Miejscami możliwe burze”

– czytamy w komunikacie IMGW.

Synoptycy zastrzegają, iż w związku z dynamicznymi warunkami pogodowymi, ostrzeżenie może ulec aktualizacji. Ostrzeżenie może być kontynuowane z niższym stopniem.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, by usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować samochody w bezpieczne miejsce i zamknąć okna i drzwi.

Jeśli jesteśmy w drodze – nie powinniśmy się zatrzymywać pod drzewami. Trzeba też uważać, bo przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Należy też przygotować się na ewentualność czasowej przerwy w dostawie prądu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.