Ważny temat? Prześlij newsa!

Alchemia: Ratusz chce zabrać spółce teren i wysyła wezwanie do zapłaty kary

Spotted Lublin

Ratusz stracił cierpliwość do obietnic składanych przez spółkę Arkady, która od 2009 roku nie może wybudować obiektu przy lubelskim Ratuszu. Jest wezwanie do zapłaty kary i propozycja rozwiązania prawa użytkowania wieczystego. Chodzi tu o dwupoziomowy parking podziemny z wydzieloną częścią usługowo-handlową, który miał powstać w rejonie ulic Lubartowskiej, Świętoduskiej oraz Bajkowskiego, tuż za budynkiem lubelskiego […]

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Ratusz stracił cierpliwość do obietnic składanych przez spółkę Arkady, która od 2009 roku nie może wybudować obiektu przy lubelskim Ratuszu. Jest wezwanie do zapłaty kary i propozycja rozwiązania prawa użytkowania wieczystego.

Chodzi tu o dwupoziomowy parking podziemny z wydzieloną częścią usługowo-handlową, który miał powstać w rejonie ulic Lubartowskiej, Świętoduskiej oraz Bajkowskiego, tuż za budynkiem lubelskiego Ratusza.

Prace związane z budową Alchemii rozpoczęły się dopiero w 2017 roku, lecz plany są nieco starsze, bo z 2009 roku. Zgodnie z umową podpisaną z ratuszem, właściciel zobowiązał się, że do dnia 31 grudnia 2018 r. w tym miejscu stanie budynek w stanie surowym. Obecnie są tam prowadzone prace archeologiczne, które na czas zimy zostały wstrzymane.

alchemia lublin
Wizualizacje Alchemii w Lublinie | fot. inwestor

„Wobec niedotrzymania przez spółkę Arkady terminów zabudowy wskazanych w zapisach zawartych w umowie pismem z dnia 7 stycznia 2019 r. prezydent wezwał do zapłaty na rzecz gminy Lublin w terminie 14 dni kalendarzowych od daty otrzymania wezwania kary umownej w wysokości 4 mln zł” – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa prezydenta.

Na drugi dzień Urząd Miasta Lublina wysłał drugie pismo, którego adresatem ponownie była spółka Arkady. – „Prezydent w imieniu Gminy Lublin pismem z dnia 8 stycznia 2019 r. wezwał Spółkę Arkady do rozwiązania za porozumieniem umowy prawa użytkowania wieczystego w terminie 14 dni od daty doręczenia wezwania” – dodaje Katarzyna Duma.

Rzeczniczka wyjaśnia, że korzystając z uprawnienia wynikającego z treści art. 240 ustawy Kodeksu cywilnego w związku z art. 33 ust. 1 i 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, z których to przepisów wynika, że umowa o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste może ulec rozwiązaniu przed upływem określonego w niej terminu, jeżeli wieczysty użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, w szczególności jeżeli wbrew umowie użytkownik nie wzniósł określonych w niej budynków lub urządzeń.

20816725 e1473491904439
Wizualizacje Alchemii w Lublinie | fot. inwestor

„W zależności od stanowiska i działań podjętych przez użytkownika wieczystego w odniesieniu do skierowanych do spółki pism (w zakresie zawezwania do zapłaty kary umownej, rozwiązania za porozumieniem stron prawa użytkowania wieczystego) Gmina Lublin po upływie wskazanych w nich terminów podejmie dalsze czynności przewidziane przepisami prawa i warunkami wynikającymi z zawartych umów w zakresie egzekwowania swoich praw” – wyjaśnia Katarzyna Duma.

Ratusz czeka na odpowiedź od spółki Arkady.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check