Akcja ratunkowa w kopalni w Karwinie. Nie żyje 13 górników, w tym 12 Polaków

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w wyniku wybuchu metanu w kopalni węgla w czeskiej Karwinie, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej.

Do zdarzenia doszło w czwartek po godz. 17 na terenie kopalni węgla w Karwinie, na terenie Czeskiej Republiki. Na głębokości 750 metrów doszło do wybuchu metanu. Prace na wyrobisku podziemnym zostały natychmiast przerwane i ewakuowano wszystkich pracowników, którzy znajdowali się pod ziemią.

W wyniku wybuchu metanu pod ziemią zginęło 13 górników – 12 polskich i jeden czeski. Pod ziemią są ciała 12 górników; zwłoki jednego górnika zostały wywiezione na powierzchnię już w czwartek. Poszkodowanych zostało zostało 10 Polaków. Dwóch z nich jest nadal w szpitalu, w tym jeden w stanie krytycznym. Ma poparzone 50 procent powierzchni ciała.

W piątek na miejscu tragedii pojawił się premier Mateusz Morawiecki. Podczas rozmowy z premierem Czech Andrejem Babisem premier Morawiecki zadeklarował pełne wsparcie polskich służb. Na miejsce wypadku pojechały dwa zastępy ratownictwa górniczego z pełnym wyposażeniem, a także samochód pogotowia gazowego z aparaturą do pomiaru stężenia gazów.

„Pragnę złożyć wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim bliskim ofiar katastrofy górniczej w Karwinie. To ogromna tragedia dla wszystkich Polaków i Czechów. W tym trudnym dniu szczególnie mocno pokażmy solidarność i poczucie narodowej wspólnoty” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Premierzy Czech i Polski odwiedzili też szpital, w którym przebywają polscy górnicy ranni w katastrofie. Sprawę wybuchu w kopalni zbada specjalna komisja. Do udziału w niej zaproszony został przedstawiciel Wyższego Urzędu Górniczego.

W piątek władze kopalni postanowiły o przerwaniu gaszenia pożaru, który szalenie na głębokości 750 metrów w blisko 3 kilometrowym szybie. Ze względu na duże stężenie metanu akcja ratownicza została tymczasowo przerwana. Na razie nie wiadomo, kiedy będzie można wydobyć zwłoki, nastąpi to nie wcześniej niż po Nowym Roku.

Niedziela dniem żałoby narodowej

„W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w następstwie czwartkowego wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej” – poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Rozporządzenie Andrzeja Dudy w tej sprawie opublikowano w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.