Abonament RTV 2019. Poczta Polska poluje na osoby nie płacące za abonament TV

Abonament RTV. Pilot i telewizor
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od początku roku Poczta Polska wysłała do Polaków ponad 64 tys. wezwań do zapłaty zaległych opłat abonamentowych RTV. Sprawdź, kto nie musi płacić abonamentu oraz jakie są kary za brak jego spłaty.

Poczta Polska jest operatorem, który realizuje ściągalność opłaty abonamentowej RTV od telepajęczarzy – tak zaczęto nazywać Polaków, którzy mają telewizory, ale nie opłacają abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej w pierwszych trzech miesiącach tego roku wysłało 64 166 upomnień do abonentów zalegających z płatnościami. Na listy zareagowała 1/4 z nich. Uregulowali oni zobowiązania na kwotę blisko 10 mln zł.

Kary za niepłacenie abonamentu RTV

Gdy osoba nie płacąca abonamentu RTV wpadnie, musi liczyć się z karą wynoszącą równowartość trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

W przypadku stawek obowiązujących w 2019 r. kary wynoszą zatem 210 zł w przypadku posiadania niezarejestrowanego radia i 681 zł w przypadku posiadania niezarejestrowanego telewizora.

Jeśli Poczta Polska ujawni telepajęczarza, o którym wie, że uchyla się od płacenia od kilku lat, może skierować pismo do skarbówki, by ta ściągnęła abonament za pięć lat wstecz (abonament przedawnia się po takim samym czasie, jak podatki).

W sumie do zapłacenia wyjdzie wtedy 1600-1700 zł wraz z odsetkami, plus koszty ewentualnej egzekucji komorniczej, jeśli ktoś nie zareaguje na wezwanie do zapłaty.

Abonament RTV 2019 – CENNIK

Opłata za abonament RTV w roku 2019 wynosi 7 zł za odbiornik radiofoniczny (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas roczny koszt to 84 zł). Natomiast koszt za odbiornik telewizyjny i radiofoniczny 22,70 zł – przy comiesięcznej opłacie kwota za 12 miesięcy to 272,40 zł.

Abonament RTV 2019. Kto nie musi płacić abonamentu?

Zwolnieni z opłat za abonament RTV są m. in. zaliczeni do I grupy inwalidów, całkowicie niezdolni do pracy, osoby po 75. roku życia, renciści, osoby niewidome, osoby bezrobotne, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci.

Jeśli jednak dojdzie do kontroli, która wykaże, że posiadamy w mieszkaniu niezarejestrowane radio lub telewizor, kary nie unikniemy. Poczta Polska, która wysyła wezwania do zapłaty jest odpowiedzialna jedynie za ściąganie zaległych i bieżących opłat. Właściwym urzędem, do którego należy skierować pismo o umorzenie lub rozłożenie zaległości na raty jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.