Na początku sierpnia 1944 roku na terenie opuszczonego obozu koncentracyjnego na Majdanku Sowieci utworzyli obóz filtracyjny NKWD, w którym internowano żołnierzy Armii Krajowej. W 80. rocznicę tych wydarzeń, dr Krzysztof Tarkowski z Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku przypomni historię tego miejsca oraz losy więzionych tam oficerów i podoficerów. Wydarzenie rozpocznie się 10 sierpnia o godz. 11.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM.
Powstanie obozu NKWD na Majdanku
Na początku sierpnia 1944 roku, po zajęciu Lublina przez wojska sowieckie, na terenie byłego obozu koncentracyjnego Majdanek utworzono obóz NKWD. Miał on na celu internowanie żołnierzy Armii Krajowej, którzy początkowo współdziałali z Sowietami w walce z Niemcami. Jednak sytuacja szybko się zmieniła – 4 sierpnia aresztowano gen. Kazimierza Tumidajskiego, a jego podwładnych zaczęto osadzać w barakach na Majdanku.
Trudne warunki i dramatyczne losy więźniów
Żołnierze AK byli przetrzymywani w trudnych warunkach, a reżim obozowy stawał się coraz bardziej surowy, zwłaszcza po brawurowej ucieczce 8 internowanych żołnierzy w nocy z 15 na 16 sierpnia 1944 roku. Pomimo krótkiego istnienia obozu, wielu internowanych trafiło później do gułagów w głębi Związku Radzieckiego.
Pamięć o ofiarach
Obóz NKWD na Majdanku funkcjonował do 23 sierpnia 1944 roku. Tego dnia większość więźniów została wywieziona do obozu w Riazaniu, a stamtąd dalej do innych gułagów. Zachowały się imienne listy więzionych tam oficerów i podoficerów, które do dziś świadczą o tragicznym losie tych ludzi.
Czy uważacie, że pamięć o tych wydarzeniach jest wystarczająco pielęgnowana? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach i udostępnijcie ten artykuł, aby więcej osób mogło poznać historię obozu NKWD na Majdanku.
Dodaj swój komentarz