8 osób zatrzymanych za wyłudzanie pożyczek i towarów

pieniądze
fot. CBZC

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 8 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami pożyczek i towarów za pośrednictwem sieci Internet.

Wyciek bazy danych do Internetu

Cyberprzestępczy proceder polegał na pozyskiwaniu danych pochodzących między innymi z bazy danych, która wyciekła do Internetu, a która umieszczona była w Darknecie. Pozyskane dane w głównej mierze dotyczyły osób, które w przeszłości zakładały konta w firmach pożyczkowych świadczących swoje usługi online. Tak pozyskane dane sprawcy wykorzystywali między innymi podczas podrabiania dowodów osobistych, które w dalszej kolejności wykorzystywali do popełniania oszustw.

kolczyki
fot. CBZC

Na podstawie dokonanych przez funkcjonariuszy Zarządu w Katowicach CBZC ustaleń, Prokuratura Regionalna w Katowicach wszczęła śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, prania pieniędzy oraz oszustw.

Działania, które zostały przeprowadzone przez policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, obejmowały zatrzymanie 8 osób oraz przeszukanie pomieszczeń mieszkalnych. W ich wyniku zabezpieczono materiał dowodowy w postaci telefonów komórkowych, laptopów, kart sim a także odzyskano szereg przedmiotów pochodzących z przestępczego procederu.

pudełka telefonów
fot. CBZC

Zatrzymanym osobom Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawiła łącznie 18 zarzutów. Wobec trzech osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za zarzucane czyny oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

pieniądze
fot. CBZC

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.