500 PLUS dla obywateli Ukrainy. ZUS: wnioski przez Internet od 26 marca

rodzina 500 plus pieniądze
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Od 26 marca obywatele Ukrainy będą mogli składać przez Internet wnioski o świadczenie 500 plus na dzieci. W najbliższy weekend ZUS otworzy dla Ukraińców swoje placówki, żeby pomóc im w złożeniu elektronicznych wniosków.

500 plus dla Ukraińca

Obywatele Ukrainy, którzy w związku z wojną przybyli do Polski po 23 lutego i przebywają w naszym kraju z dziećmi, mają prawo do świadczeń rodzinnych z ZUS. Na początek ZUS udostępni im wniosek o 500 plus, bo to świadczenie będzie przysługiwało największej grupie uchodźców. Należy się rodzicom i opiekunom tymczasowym na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia pod warunkiem, że mieszka ono z opiekunem w Polsce.

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus (wniosek SW-U) będzie można złożyć przez Internet od soboty, 26 marca. Będzie w języku ukraińskim. Do jego wypełnienia są potrzebne: numer PESEL opiekuna i dzieci, numer rachunku bankowego w Polsce, polski numer telefonu oraz adres e-mail. Opiekun tymczasowy dziecka do wniosku powinien dołączyć orzeczenie polskiego sądu, które ustanawia taką opiekę.

Wniosek będzie można złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Bezpłatne konto w portalu można zarejestrować samodzielnie przy użyciu profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej albo założyć je podczas wizyty w ZUS.

ZUS pomoże obywatelom Ukrainy złożyć wniosek o 500 plus

ZUS zaprasza do swoich placówek obywateli Ukrainy, którzy potrzebują pomocy z rejestracją konta na PUE lub złożeniem wniosku o 500+. W najbliższy weekend jednostki terenowe ZUS będą otwarte dla uchodźców w godzinach 9.00-15.00. Dyżury odbędą się:

* w sobotę i niedzielę (26-27 marca) w ZUS w: Lublinie, Białej Podlaskiej, Lubartowie, Puławach, Biłgoraju (ul. Kościuszki 103), Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie i Krasnymstawie,

* w sobotę (26 marca) w ZUS w: Chełmie, Włodawie, Łukowie, Kraśniku, Radzyniu Podlaskim, Parczewie, Łęcznej, Opolu Lubelskim i Rykach,

* w niedzielę (27 marca) w ZUS w: Janowie Lubelskim i Międzyrzecu Podlaskim.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.