5 symptomów, które mogą wskazywać na depresję i skończyć się nawet samobójstwem

Depresja leczenie Lublin 1
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Nie zapowiada wcześniej swojego nadejścia i czasami trudno ją rozpoznać. Może całkowicie zrujnować życie a nieleczona doprowadzić nawet do śmierci. Depresja – bo o niej mowa – to podstępna i niszcząca choroba. Zobacz, jakie są jej objawy.

1. Smutek i przedłużające się złe samopoczucie

Każdy z nas ma czasami gorsze momenty. Życie nie zawsze idzie nam jak z płatka. Czasami zdarza się tak, że jakaś przykra sytuacja pogarsza nam humor, ale kiedy to się przedłuża, należy bacznie obserwować swoje emocje. Przedłużający się smutek i przygnębienie mogą być pierwszym objawem depresji.

Mówimy na to „trudniejszy okres”, czasami nie dostrzegamy w ogóle, że dzieje się coś złego. Depresja jest skutkiem upośledzenia wydzielania neuroprzekaźników lub wynika z zaburzeń transportera serotoniny i innych enzymów. To choroba jak każda inna i wymaga leczenia.

Tylko doświadczony specjalista jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę i przeprowadzić skuteczną terapię. Psychoterapia jest bardzo ważnym elementem leczenia depresji – pomaga uporać się z lękiem, niską samooceną i brakiem motywacji do zadbania o siebie i swoje życie.

„Panuje, przekonanie, że „psychoterapia to leczenie problemów” – zasypywanie dołków z przeszłości bądź teraźniejszości, dla mnie to usypywanie górek pozwalające zmienić perspektywę. Lepsze rozumienie własnych zasobów, rozwój mentalny i efektywniejsze radzenie sobie w życiu”. – mówi Celina Małyska z Psychodynamiczni.pl

2. Zaburzenia snu

Zaburzenie rytmów dobowych, czyli zaburzenie snu i czuwania to jeden z najczęstszych objawów depresji. Przy depresji bardzo często pojawia się bezsenność lub częste budzenie się. Jeżeli tryb życia się nie zmienił, a warunki do spania są dobre, to zaburzenia snu są poważnym sygnałem alarmowym.

3. Lęk i płaczliwość

Stany depresyjne bardzo łatwo jest rozpoznać po zachowaniu. Nagle zaczynasz obawiać się rzeczy, które kiedyś nie sprawiały żadnych problemów. Nawet zwykłe czynności powodują w Tobie lęk, a błahe zdarzenia wywołują płacz i trudność w opanowaniu negatywnych emocji. To również może być objawem depresji.

shutterstock 121719670 2d33
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

4. Brak motywacji

Jeśli jakieś czynności, które do tej pory robiłeś z ochotą, nagle wydają Ci się zbyt trudne lub nie widzisz w nich sensu, to również może to być depresja. Brak motywacji może się objawiać na wielu polach – począwszy od braku zaangażowania w pracy, przez brak ochoty na wykonywanie domowych obowiązków, a kończąc nawet na braku motywacji do takich podstawowych czynności jak wzięcie prysznica czy uczesanie włosów.

Czytaj także: 5 prostych sposobów, by poczuć się szczęśliwym i spełnionym

5. Pesymizm i obniżona samoocena

Osoby chore na depresję często widzą świat w czarnych barwach. Nie dostrzegają większego sensu w podejmowaniu żadnych działań, oskarżają siebie, wyrzucają sobie różne rzeczy i negatywnie oceniają własne ciało oraz psychikę. Skrajny pesymizm u kogoś, kto do tej pory był optymistą lub przynajmniej realistą, powinien skłaniać do poszukania pomocy u specjalisty. Nie można się tego wstydzić ani obawiać. Trzeba działać, bo im wcześniej zdiagnozuje się depresję i zacznie ją leczyć, tym szybciej i łatwiej można z niej wyjść.

web3 girl mirror self esteem shutterstock 383561500 photographee eu ai
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Do czego może prowadzić nieleczona depresja?

Niezdiagnozowana lub zdiagnozowana i nieleczona depresja może doprowadzić nawet do śmierci w wyniku samobójstwa. Dane szacunkowe podają, że aż 65% samobójstw wynika z choroby psychicznej, przede wszystkim z depresji. W Polsce na depresję choruje aż 1,5 miliona ludzi.

Chory nie zdaje sobie sprawy z tego, co się z nim dzieje. Wszystko wydaje mu się beznadziejne, nie widzi sensu w dalszym życiu. Nic go nie cieszy, nic nie poprawia mu humoru. Wszędzie widzi tylko przeciwności losu i piętrzące się problemy. Po jakimś czasie stwierdza, że to go przerasta i podejmuje próbę samobójczą.

Tymczasem można inaczej. Uwolnienie się od problemów to tylko kwestia decyzji. W przypadku podejrzenia depresji należy się szybko skontaktować z psychoterapeutą i opowiedzieć mu szczerze o swoich emocjach, problemach i obawach.

– Zdecydowana większość pacjentów czuję swego rodzaju ulgę po pierwszym spotkaniu. Przede wszystkim istotne jest uświadomienie sobie wagi problemu, z którym się zmagamy. Stany depresyjne, mimo iż wydają się niestraszną chorobą tak naprawdę są podstępne i nie łatwo jest je przezwyciężyć. W większości przypadków żeby poradzić sobie z depresją konieczna jest pomoc specjalisty – mówi Celina Małyska z Psychodynamiczni.pl.

Jeżeli zauważysz objawy depresji u siebie lub u kogoś ze swoich bliskich – nie czekaj. Należy jak najszybciej zacząć terapię, bo każdy dzień ma tutaj znaczenie. Odwiedź stronę psychodynamiczni.pl i umów spotkanie z terapeutą.

Psychodynamiczni stopka art

Materiał powstał we współpracy z Psychodynamiczni.pl

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ja mając podobne objawy byłam leczona 3 lata na depresję i … bez efektu. Dopiero po wizycie w gabnecie Psychoterapii Co Tam w Warszawie postawiono mi poprawną diagnozę, która brzmiała borderline. Choroby psychiczne są skomplikowane i często różne nerwice, lęki dają podobne objawy. Nie mniej jednak zgodzę się z autorem tekstu – interwencja specjalisty potrzebna jest jak najszybciej!