5 prostych sposobów, by poczuć się szczęśliwym i spełnionym

shutterstock 23711587 1718734

Każdy z nas ma w życiu gorsze momenty, ale to nie znaczy, że tak musi być już zawsze. Możesz czuć szczęście i spełnienie, ale to nie przyjdzie samo. Zobacz, jak poprawić swoje samopoczucie na 5 sposobów.

1. Zyskaj świadomość, że błędy przeszłości czegoś Cię nauczyły

To, co wydarzyło się kiedyś, należy już do przeszłości. Nie zmienisz tego, więc nie ma sensu się tym zadręczać. Spójrz na przeszłe sprawy z perspektywy Twojej dzisiejszej pozycji. Nawet to, co złe, czegoś Cię nauczyło. Jeżeli w każdej porażce i przykrej sytuacji zaczniesz dostrzegać szanse, jakie się przed Tobą otworzyły, zaczniesz żyć w tu i teraz.

Bagaż doświadczeń Psychodynamiczni

To, co zdarzyło się w przeszłości, było dla Ciebie doskonałą lekcją i pozwoliło Ci rozróżnić, czego potrzebujesz, a co nie jest dla Ciebie dobre. Podziękuj za to doświadczenie, bo mimo że mogło być przykre, uczyniło Cię silniejszym. Pogódź się z tym, czego nie można zmienić, ale oczekuj w przyszłości tego, co najlepsze.

2. Odnoś się do siebie z miłością i szacunkiem

Sposób, w jaki postrzegasz siebie, otaczających Cię ludzi i świat, ma ogromny wpływ na to, jak toczy się Twoje życie. Pewna anegdota mówi o mężczyźnie, który jedzie autobusem i rozmyśla:

– Żona – zołza, szef – drań, dzieci – niegrzeczne, praca – do niczego.

Za nim stoi anioł stróż i mówi:

– No cóż, dziwne masz te życzenia, ale trzeba je spełnić.

heart 3147976 1280

Tak to właśnie wygląda. Jeżeli oczekujesz tego, co dobre i widzisz w ludziach dobro, to dziwnym trafem okazuje się, że masz szansę go doświadczać, a kiedy nastawiasz się do świata negatywnie, to on dostarcza Ci tylko powodów do zmartwień. Dostrzegaj szanse, a nie przeciwności. Doceniaj  to, co dobre i jednocześnie przestań przywiązywać tak dużą wagę do tego, czego nie akceptujesz.

Nawet jeżeli masz trudność w zaakceptowaniu siebie, to musisz sobie zdać sprawę z tego, że jesteś niepowtarzalny na swój sposób i nie ma na świecie drugiego takiego człowieka, jak Ty. Masz wiele zalet, umiejętności i darów, za które warto być wdzięcznym. Staraj się dawać sobie to, co najlepsze.

Nigdy nie odstawiaj samego siebie na dalszy plan, bo prawda jest taka, że w Twoim życiu nie ma osoby ważniejszej od Ciebie samego. Jeżeli zaczniesz się doceniać, to szybko zauważysz, że świat doceni także Ciebie. Celina Małyska psychodynamiczni

3. Myśl pozytywnie, cokolwiek się dzieje

Nawet gdy dzieje się źle, spróbuj dostrzec pozytywne strony tej sytuacji. Zawsze jest jakiś pozytywny aspekt, tylko że my, ludzie, mamy taką tendencję do tego, żeby przywiązywać wagę do tych rzeczy, które nam nie odpowiadają. Nasze mózgi są nastawione na to, by wynajdywać zagrożenia, zamiast cieszyć się z sukcesów.

pexels photo 208147

Jeżeli zmienisz swój sposób myślenia i zaczniesz się koncentrować na tym, co dobre, momentalnie poczujesz się lepiej. Z Twoich barków spadnie wielki kamień, który nie pozwalał Ci się do tej pory wzbić do lotu, a przecież umiesz latać. Tylko niestety nie każdy wierzy w moc własnych skrzydeł.

Uwierz w nią i nie pozwól, by ktokolwiek podkopał Twoje poczucie własnej wartości. Oceny innych często są niesprawiedliwe. Ważne, żeby wiedzieć, że one Cię nie określają. Najważniejsze jest to, jak określasz sam siebie.

4. Zapanuj nad ciałem, a ograniczysz stres

Twoja postawa może mieć ogromny wpływ na to, jak będziesz się czuć. Osoby zgarbione, ze splecionymi na piersiach rękoma mają znacznie wyższy poziom stresu i same wpędzają się w gorsze samopoczucie.

Pewność siebie Psychodynamiczni

Jeżeli chcesz poczuć się pewnie, to wyprostuj się i wypnij pierś do przodu. Wyprostowana postawa pozwoli Ci lepiej dotlenić mózg, zyskać lotność umysłu i jednocześnie swego rodzaju energię do działania. Taka postawa symbolizuje zwycięzców, osoby pewne siebie i zadowolone z życia. Inni ludzie odbierają taką postawę niemal podświadomie i tym samym traktują nas z szacunkiem.

5. Skorzystaj z terapii i pozbądź się problemów

Jeżeli czujesz, że problemy Cię przerastają, to musisz wiedzieć, że nie jesteś w tym sam. Skorzystanie z pomocy to nie jest domeną osób słabych, tylko świadomych i tych, które chcą od życia więcej. Przyznanie się przed samym sobą do tego, że mam jakiś problem to pierwszy krok do tego, by wszystko zmienić.

W Lublinie jest takie miejsce, które pozwoli Ci odkryć siebie na nowo. Jest taki człowiek, który pomoże Ci uporać się z Twoimi trudnościami – to psychoterapeuta.

Warto prosić o pomoc. Wprowadzanie zmian we własnym sposobie funkcjonowania jest świadomym rozwojem siebie, odkrywaniem nowych możliwości i uczeniem się pełnego bycia Tu i Teraz w otaczającym świecie. Psychoterapeuta może pomóc Ci w przypadku problemów z zaburzeniami psychosomatycznymi, w nerwicy, kryzysie sytuacyjnym, stanach lękowych, depresji czy w przypadku doświadczania mobbingu w pracy.

Celina Małyska Złota Myśl Psychodynamiczni 1

Pamiętaj, że każdy problem natury emocjonalnej może zostać rozwiązany, jeżeli wiemy, co jest jego przyczyną i jak chcemy się czuć. Twoim naturalnym stanem, jako człowieka, jest spokój i spełnienie, ale niestety tak niewielu z nas może powiedzieć, że rzeczywiście się tak czuje. Na szczęście można nad tym pracować i właściwie poprowadzona terapia jest często początkiem nowego i lepszego życia.


Kiedy uporasz się ze swoimi problemami, nagle okaże się, że otwierają się przed Tobą możliwości, o których istnieniu nie miałeś nawet pojęcia. Jeśli potrzebujesz wsparcia w dążeniu do lepszego życia,
● skorzystaj z pomocy specjalisty ●

Materiał powstał we współpracy z Psychodynamiczni.pl

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Polecam Panią Celinę, jestem u niej na terapii. Dzięki tym spotkaniom bardzo wiele zaczynam rozumieć. Dziękuję!