5 błędów popełnianych przy żywieniu pupila i pierwsze spotkanie z nową karmą

shutterstock 453680677 e1500982353755
Zdjęcie ilustracyjne: Shutterstock

Prawidłowe żywienie psa to dla wielu ludzi nadal niejasny temat. Tymczasem jakość życia psa, jego zdrowie i wygląd zależą przede wszystkim od tego, co je. Zobacz, jakie jest 5 najczęstszych błędów, które ludzie popełniają przy żywieniu swojego pupila.

1. Karma z alergenami i zawartością zbóż

Część karm i produktów, które uważane są za właściwe dla psa, mogą mu tak naprawdę szkodzić. Wszystko przez alergeny, które są częstą przyczyną problemów skórnych, ospałości, braku apetytu, a nawet poważnych schorzeń układu trawiennego. Nigdy nie dawaj swojemu milusińskiemu karmy, która zawiera popularne składniki alergizujące.

Baczną uwagę zwróć także na zawartość zbóż. Węglowodany zawarte w zbożach bardzo szybko się rozkładają, przez co powodują nagły skok energetyczny, ale równie szybki spadek energii. Pies bardzo szybko robi się głodny. Głód spowodowany jest gwałtownymi wahaniami poziomu insuliny we krwi. Takie skoki insulinowe mogą doprowadzić nawet do cukrzycy.

2. Żywienie psa jedzeniem z naszego stołu

W wielu domach psu podaje się resztki z obiadu – mięso w panierce, warzywa z sałatki, a nawet makaron, chleb czy słodycze. To całkowicie niedopuszczalne, dlatego że organizm psa jest przystosowany do spożywania całkiem innego jedzenia – głównie mięsa, które jest największym źródłem protein, ale też ryb oraz konkretnych tylko warzyw. Żywienie psa tym, co sami jemy na obiad, może mieć dla niego katastrofalne skutki – począwszy od apatii, przez biegunkę, niestrawność a na zapaleniu przewodu pokarmowego kończąc. Długotrwałe nieprawidłowe żywienie może też spowodować ogólnoustrojowe problemy zdrowotne.

Pies nie powinien nigdy dostawać: ziemniaków, czekolady, awokado (jest dla psa toksyczne), ksylitolu (może spowodować uszkodzenie wątroby), orzechów makadamia, winogron i rodzynek, czosnku oraz cebuli, ciasta drożdżowego, kawy, grzybów, przypraw (poza solą) oraz nieświeżych produktów.

3. Przekarmianie psa

Pies, który dostaje zbyt dużo pożywienia i jednocześnie też zbyt kaloryczne posiłki, staje się przekarmiony. Przekarmienie objawia się nadwagą, a nawet otyłością. Jeżeli pies tyje, a wykluczone są czynniki zdrowotne, to problemem jest zbyt duża kaloryczność pożywienia i konieczne jest jej ograniczenie. Im szybciej przestawisz psa na mniej kaloryczną dietę, tym lepiej dla was obojga. Pamiętaj też, by nigdy nie dawać swojemu pupilowi słodyczy, nie przyzwyczajaj go do słodkiego smaku, bo później będzie się tego domagał, a to najprostszy sposób, by doprowadzić do otyłości i innych problemów ze zdrowiem.

4. Podawanie psu kości

Utarło się, że kości są idealnym pożywieniem dla psa, ale jest to nieprawda. Kości nie dostarczają praktycznie żadnych wartości odżywczych, gdyż organizm psa ich nie trawi. Kości zostają pogryzione i wydalone, ale po drodze organizm psa niczego dobrego z nich nie czerpie. Wręcz przeciwnie – podawanie psu kości może doprowadzić nawet do niedrożności jelit, zadławienia lub złamania zęba.

Jeżeli koniecznie chcesz dostarczyć swojemu psu wapnia, który pochodzi z kości, to kości te należy drobno zmielić i ugotować, ale ten zabieg jest naprawdę zbyt czasochłonny w porównaniu do pozytywnych efektów, jakie przynosi.

5. Zbyt dużo mięsa w diecie

Psy są drapieżnikami i największa ilość białek w ich diecie powinna pochodzić z mięsa, ale nie oznacza to, że psa należy karmić samym mięsem. Zbyt duża ilość mięsa a zbyt mała ilość warzyw, doprowadzi do niedoborów mineralnych i problemów z kośćmi, zębami oraz sierścią. Mięso warto zastąpić też w pewnej części podrobami, a najlepszym rozwiązaniem jest żywienie psa specjalną karmą której rodzaj będzie dopasowany do jego potrzeb, np. karmą Prize Pet Food.

Dlaczego warto wybrać karmę Prize Pet Food?

• W karmie znajduje się świeże mięso z całych półtusz, które w procesie przetwórczym przerabiane są na zimno.

• Karmy nie zawierają zbóż. Źródłem węglowodanów są bataty, a węglowodany w nich zawarte uwalniają się stopniowo, dzięki czemu przez wiele godzin dostarczają energii Twojemu pupilowi.

• Karmy są hypoalergiczne, czyli nie zawierają składników, które mogłyby wywoływać u zwierzęcia alergię.

• Karmy dostępne są w różnych rodzajach – z mięsem wieprzowym, wołowym lub drobiowym i z różną zawartością warzyw i/lub ryb. Dzięki temu dobierzesz rodzaj karmy do potrzeb konkretnej rasy.

Dostępne warianty karmy znajdziesz >TUTAJ<

IGv4 kopia 1

Przejście na nową karmę – jak to zrobić?

Żeby płynnie przestawić psa na nową karmę, warto podawać mu ją na początku razem z poprzednim pożywieniem, w proporcji 7:3. Kiedy przyzwyczai się do nowego sposobu żywienia, ograniczamy karmę, którą podawaliśmy poprzednio, a zwiększamy ilość nowej i tak do całkowitego zastąpienia diety nową karmą. Całkowite przejście na nową karmę powinno być wykonane już siódmego dnia. Pamiętaj też, że nie zaleca się, by przestawianie było wykonane szybciej, ale nie powinno się też przedłużać tego procesu.

Nigdy nie zmieniaj psu karmy w trakcie podróży ani też w stresujących dla niego momentach, dlatego że nie możesz mieć nigdy pewności, jak zareaguje jego organizm. Najlepiej jest robić to w warunkach domowych i wtedy, kiedy pies jest spokojny i czuje się bezpiecznie.

Poradnik powstał przy współpracy z Zoocentrum24.pl
Oficjalnym dystrybutorem karmy Prize Pet Food.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.