34 pojazdy za blisko 4 mln zł trafiły do Straży Granicznej

pojazdy ATV
fot. Nadbużański OSG

Straż Graniczna odebrała 34 pojazdy klasy ATV marki KL BRUTE FORCE 750. Łączna wartość tego zakupu to 3,9 mln zł.

Doposażenie zakupionych pojazdów

Zakupione ATV zostały doposażone w elektryczną wyciągarkę, podgrzewane manetki, osłony na dłonie kierującego, szperacz ręczny z możliwością regulacji strumienia światła, zamontowany na relingu bagażnika przedniego, umożliwiający prowadzenie obserwacji terenu w porze nocnej w szerszym zakresie. Ponadto dodatkowe kufry, umożliwiające przewiezienie podręcznego wyposażenia, niezbędnego do pełnienia służby granicznej.

pojazdy ATV
fot. Nadbużański OSG

Pojazdy przystosowane są do prowadzenia dwuosobowych patroli, dzięki wyposażeniu w dwa miejsca siedzące oraz zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa dla pasażera poprzez doposażenie w dodatkowe oparcie, oraz uchwyty na dłonie.

Pojazdy są wyposażone w czterosuwowy silnik z zapłonem iskrowym marki Kawasaki o mocy 37,3 kW i pojemności skokowej 749 cm3. Silnik posiada dwa cylindry pozwalające osiągać większą moc, wyższy moment obrotowy, zastosowanie chłodzenia cieczą w zakupionym modelu pozwala wydajniej chłodzić jednostkę napędową w przypadku poruszania się z niewielką prędkością przy wysokich temperaturach otoczenia. Pojazdy posiadają sterowany automatycznie napęd na cztery koła, przenoszony za pomocą wału napędowego, niezależne zawieszenie przednie oraz tylne, a także automatyczną skrzynię biegów.

Gdzie będą użytkowane

Docelowo odebrane pojazdy planuje się użytkować w ochronie granicy państwowej stanowiącej granicę zewnętrzną UE w Podlaskim oraz Nadbużańskim Oddziale SG. Obecnie Straż Graniczna eksploatuje około 200 pojazdów klasy ATV.

Pojazdy tej klasy charakteryzują się możliwością pokonywania trudno dostępnego terenu, tam, gdzie z uwagi na gabaryty pojazdu, samochody terenowe czy samochody ciężarowe nie są w stanie dotrzeć lub pokonać przeszkód terenowych. Ich atutem jest możliwość szybkiego poruszania, odporność na warunki terenowe oraz pogodowe.

pojazd ATV
fot. Nadbużański OSG

Pojazdy zostały zakupione w ramach kolejnego etapu procesu modernizacji sprzętu transportowego formacji finansowanym ze środków Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej Służby Ochrony Państwa w latach 2022 – 2025”.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.