27 czerwca 2023 r. rozpoczną się XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie [PROGRAM]

Mężczyzna przy kowadle podczas Ogólnopolskiego Spotkania Kowali
Fot. GOK Wojciechów

XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie odbywać się będą na placu przy Wieży Ariańskiej. Sprawdź dokładny program imprezy

Wojciechowskie Warsztaty Kowalskie: Kucie i zdobienie metalu w praktyce

W tegorocznych Warsztatach weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski, w wieku od 18 do 52 lat. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane z pracą w metalu, ale także robotyk, geograf czy instrumentalista. Przyjadą do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni.

W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie z województwa podkarpackiego: Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła oraz Stanisław Wozowicz.

Wojciechowska „Kuźnia Talentów”: Ratowanie polskiego kowalstwa i odrębności regionalnych

Wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej blisko 500 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

Program imprezy

27 czerwca 2023 r. godz. 10.00 – Rozpoczęcie XXIX Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich – spotkanie organizacyjne (Wieża Ariańska – siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie)

  • Zwiedzanie Muzeum Kowalstwa
  • Omówienie zasad BHP pracy w kuźni, właściwości cieplnych metali

GODZINA 14.00 — ROZPALENIE PALENISK KOWALSKICH — POCZĄTEK ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH PRZY WIEŻY ARIAŃSKIEJ — zapoznanie z podstawowymi narzędziami kowalskimi, nauka rozpalania ogniska kowalskiego, zasady ekonomicznego gospodarowania koksem.

28 czerwca – 9 lipca – Nauka podstawowych technik kowalskich, zdobnictwa, regeneracja narzędzi kowalskich oraz pokazy technik i umiejętności kowalskich w wykonaniu mistrzów – instruktorów.

Wykłady teoretyczne:

  • Marketing w sprzedaży wyrobów kowalskich
  • Przepisy prawne w prowadzeniu kuźni
  • Projektowanie i wizualizacja kowalskich wyrobów artystycznych
  • Historia kowalstwa polskiego – regionalizm w kowalstwie polskim.

Ponadto: Pokazy kucia w wykonaniu mistrzów, zwiedzanie 100-letniej Kuźni Romana Czernieca

9 lipca – Uroczyste zakończenie XXIX Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.