23,8 tys. złotych miesięcznie – to najwyższa emerytura wypłacana w woj. lubelskim

pieniądze wypłata banknoty
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

23,8 tys. złotych wynosi najwyższa emerytura w województwie lubelskim. Wypłaca ją lubelski oddział ZUS. Natomiast najwyższa emerytura w Polsce wypłacana jest 86-latkowi, który aż 62 lata przepracował przy produkcji ołowiu, cyny i cynku i otrzymuje on miesięcznie ponad 35 tys. zł.

Najwyższa i najniższa emerytura w województwie lubelskim

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim wypłaca emerytury około 290 tysiącom osób. Przeciętna emerytura w naszym regionie wynosi ok. 2,4 tys. złotych.

Najwyższe świadczenie w woj. lubelskim wynosi obecnie około 23 888 zł. Należy do mężczyzny, który przez ponad 61 lat pracował w górnictwie i przeszedł na emeryturę dopiero po 80 roku życia. To sprawiło, że jego emerytura jest w czołówce najwyższych świadczeń w Polsce.

Najniższa emerytura w woj. lubelskim jest wypłacana przez Oddział ZUS w Biłgoraju i wynosi 2 grosze. Kobieta w swoim życiu odprowadziła składkę emerytalną za jeden dzień pracy. Ale ponieważ wychowała sześcioro dzieci, to pobiera dodatkowo rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama4+. Miesięcznie otrzymuje więc z ZUS w sumie 1250,88 zł.

„W Polsce emeryturę może obecnie otrzymać każdy, kto odprowadził do ZUS choćby jedną składkę emerytalną przez całe życie. Właśnie stąd biorą się bardzo niskie kwoty świadczeń niektórych osób. Wysokość emerytury zależy od tego, jaką sumę składek emerytalnych ubezpieczony zgromadził w ZUS oraz od wieku, w którym przeszedł na świadczenie. Im wyższy kapitał zgromadził ubezpieczony i im później przeszedł na emeryturę, tym wyższe jest jego świadczenie” – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie.

Wniosek z tego jest jeden: im dłużej będziemy pracować przed przejściem na emeryturę, tym więcej odprowadzimy składek. Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę daje nam, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższy emeryturę.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.