Już 13 października 2024 roku w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji 200-lecia istnienia Plebanii z Żeszczynki. To niepowtarzalna okazja, aby poznać historię tego unikalnego obiektu oraz uczestniczyć w serii interesujących wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych z tym związanych.
Historia Plebanii z Żeszczynki
Budynek Plebanii z Żeszczynki powstał w 1824 roku jako plebania greckokatolicka, później pełnił funkcje kościoła prawosławnego, a po I wojnie światowej został przejęty przez rzymskokatolików. Jest to klasyczny przykład XIX-wiecznego budownictwa mieszkalnego, charakteryzującego się układem dwutraktowym i systemem grzewczym opartym na kominie komorowym. Obiekt, wykonany z bali sosnowych, obecnie kryty blachą, od 2010 roku jest dostępny do zwiedzania w muzeum.
Święto zabytku w Muzeum Wsi Lubelskiej – Program
Podczas obchodów 200-lecia będzie można uczestniczyć w bogatym programie kulturalnym:
- Msza święta (Kościół z Matczyna, 11:00-12:00)
- Prezentacja dokumentacji muzealnej i wirtualna wystawa „Przypatrz się Obliczu Twego Zbawiciela” (Ratusz z Głuska, 12:15-13:30)
- Zwiedzanie Plebanii z Żeszczynki i gospodarstwa plebańskiego (13:30-14:30)
- Występy zespołów śpiewaczych z okolicznych miejscowości (Spichlerz z Wrzelowca, 14:30-15:30)
- Projekcja filmu „Ballada o Janku…” oraz spotkanie z twórcą (Ratusz z Głuska, 15:30-16:20)
- Oprowadzenie po lapidarium cmentarnym (16:30-17:00)
To wydarzenie nie tylko przybliży bogatą historię Plebanii, ale również pokaże jej rolę jako elementu lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Co sądzisz o takich wydarzeniach, które przybliżają historię lokalnych zabytków? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu lub udostępnij artykuł!
Dodaj swój komentarz