15-latek „pożyczył” auto rodziców i skończył jazdę na drzewie

policja radiowóz
Policja | fot. Dominik Wąsik

15-letni mieszkaniec gminy Lubartów bez wiedzy rodziców zabrał ich samochód na przejażdżkę, zakończoną wypadkiem. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem rodzinnym.

Jazda bez prawa jazdy

W niedzielę, 9 czerwca, po godzinie 12:00, dyżurny lubartowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o dachowaniu samochodu w miejscowości Skrobów-Kolonia. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że 15-latek, prowadząc Mazdę, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Chłopak podróżował sam i został przewieziony do szpitala w Lublinie, gdzie jego stan nie zagrażał życiu. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia i zatrzymali dowód rejestracyjny samochodu.

Mazda pożyczona od rodziców
Roztrzaskana Mazda, którą 15 latek pożyczył od rodziców | fot. Policja

Odpowiedzialność rodziców

Sprawą 15-latka zajmie się teraz sąd rodzinny i nieletnich. Policja przypomina, że na rodzicach spoczywa obowiązek nadzoru nad dziećmi. W przypadku wyrządzenia szkód przez nieletniego kierowcę odpowiedzialność cywilna spada na rodziców lub opiekunów.

„Pamiętajmy o tym, że kiedy nasze nieletnie dziecko wsiądzie za kierownicę pojazdu i spowoduje jakieś straty — odpowiedzialność cywilną za wszystkie wyrządzone przez niego szkody poniosą właśnie rodzice bądź opiekunowie” – podkreśla sierżant sztabowy Jagoda Stanicka.

Co sądzicie o odpowiedzialności rodziców za czyny swoich dzieci? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach i udostępnijcie artykuł, aby inni mogli zapoznać się z tą ważną kwestią.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.