14 punktów karnych i mandat w recydywie 4 tysiące złotych

Policja radiowóz kia
Policja radiowóz kia | fot. Dominik Wąsik

29-latek z Warszawy został zatrzymany przez puławskich policjantów, gdy w obszarze zabudowanym jechał BMW z prędkością 113 km/h. Okazało się, że kolejny raz przekroczył prędkość, dlatego mandat otrzymał w recydywie. Funkcjonariusze zatrzymali mu także na 3 miesiące prawo jazdy.

Jechał z prędkością 113 km/h w obszarze zabudowanym

W trakcie wczorajszej służby policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego puławskiej komendy w miejscowości Rzeczyca Kolonia zauważyli samochód marki BMW, którego kierowca w obszarze zabudowanym jechał zdecydowanie szybciej, niż zezwalają na to przepisy.

Pomiar prędkości wykazał, że jechał z prędkością 113 km/h. Z tego powodu funkcjonariusze zatrzymali go do kontroli drogowej. Za kierownicą BMW siedział 29-letni mieszkaniec Warszawy.

Mężczyzna próbował się wytłumaczyć tym, że nie spodziewał się kontroli prędkości w tym miejscu. Najwyraźniej 29-latek nie wziął sobie do serca przekazów Policji, że wszędzie dbamy o bezpieczeństwo, nie tylko na dużych i bardzo ruchliwych trasach.

Był już karany za przekroczenie prędkości

W trakcie sprawdzeń dokonywanych przez policjantów okazało się, że zatrzymany do kontroli kierowca, po wejściu w życie nowego taryfikatora był już karany za przekroczenie prędkości. Z tego powodu zgodnie z obowiązującymi przepisami, funkcjonariusze nałożyli na niego mandat w ramach recydywy.

Oznacza to, że grzywna za przekroczenie prędkości wyniosła dwa razy więcej niż ta, która przypisana jest do tego wykroczenia – w tym przypadku było to 4000 złotych.

Funkcjonariusze zatrzymali także 29-latkowi prawo jazdy na okres trzech miesięcy.

Na czym polega wprowadzona „recydywa”

Przypominany, że od 17 września 2022 roku kierujący, którzy nagminnie popełniają najpoważniejsze wykroczenia skutkujące poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, muszą liczyć się ze znacznie wyższą grzywną.

Wprowadzona „recydywa” dotyczy między innymi poważnego przekroczenia prędkości, nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, czy też złamania zakazu wyprzedzania. Popełnienie tych wykroczeń dwukrotnie w przeciągu dwóch lat będzie skutkowało podwójną kwotą mandatu.

Nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć między innymi przekroczenia prędkości o:
• 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych; recydywa: 1600 złotych;
• 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
• 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
• 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
• 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych.

– komentuje komisarz Ewa Rejn – Kozak

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.