14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel. Sprawdź, jak potwierdzić tożsamość mDowodem

dowód osobisty na tle polskiego orła
Dowód osobisty | fot. Adobe Stock

Na mocy tej ustawy dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać niemal we wszystkich sytuacjach formalnych.

Czy trzeba będzie nosić dowód osobisty

Nie trzeba będzie nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Pamiętajmy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy będą musieli respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje.

Kiedy nie będziemy mogli posłużyć się mDowodem?

mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:

  • składając wniosek o nowy dowód osobisty,
  • przekraczając granicę kraju,
  • załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).

W wymienionych wyżej sytuacja trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym.

Jak zweryfikować tożsamość w aplikacji mObywatel?

Na platformie szkoleniowej w zakładce „mObywatel” znajdziecie materiały szkoleniowe – instrukcje i filmiki, dzięki którym szybko zapoznacie się z nowościami w aplikacji mObywatel.

„Zależy nam na tym, żeby przeprowadzać użytkowników w procesie krok po kroku. Chcielibyśmy, żeby korzystanie z mDowodu było powszechne, żeby stało się regułą w sytuacjach formalnych. Dlatego udostępniliśmy bezpłatne szkolenia zarówno dla obywateli, jak i dla urzędników” – wyjaśnia minister Janusz Cieszyński.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.