12 zasad jak dbać o zwierzęta w trakcie upałów

Pies z kotem
Pies z kotem | fot. Adobe Stock

Lato stawia duże wyzwania przed zwierzętami, które ze względu na ograniczoną zdolność do termoregulacji źle znoszą wysokie temperatury. W tym szczególnym okresie, można je wspomóc poprzez odpowiednią pielęgnację i przestrzeganie kilku wskazówek podczas największych upałów.

pies z długą sierścią

Jak chronić zwierzęta w upalne dni – wskazówki

 • Przede wszystkim nasi podopieczni powinni mieć zapewniony stały dostęp do świeżej, zimnej wody. Jeśli pupil zostaje sam na dłuższy czas dobrze, by miał ustawione dwie miski w dwóch różnych miejscach, aby w przypadku wywrócenia jednej z nich nadal mógł swobodnie napić się wody.
 • Pamiętajmy o nawadnianiu zwierząt także na spacerach. Przed wyjściem przygotujmy butelkę z wodą i miskę, z których w każdej chwili zwierzak będzie mógł skorzystać.
 • Ponadto, należy ograniczyć spacery w porze, gdy panuje największy upał. Dotyczy to zwłaszcza psów ras ze skróconą kufą i płaskim pyskiem (m.in. mops, shih tzu, buldog, bokser, mops, pekińczyk), które są szczególnie narażone na przegrzanie i udar cieplny.
 • Wyprowadzając czworonogi na spacer unikajmy powierzchni asfaltowych i betonowych, które bardzo szybko nagrzewają się do wysokich temperatur i mogą spowodować poparzenia opuszek ich kończyn. Natomiast po powrocie pamiętajmy o przecieraniu łap wilgotną ścierką, by schłodzić ich powierzchnię.
 • W przypadku występowania wysokich temperatur nie należy również zakładać psom kagańca, który uniemożliwia im ziajanie, czyli główny sposób schładzania organizmu.
 • Pamiętajmy także, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać zwierząt w zamkniętym samochodzie, nawet jeśli zostawimy uchylone okna.
 • W czasie upału zwierzęta powinny mieć także zapewniony dostęp do najchłodniejszego pomieszczenia w mieszkaniu czy domu (najlepiej w piwnicy, garażu lub łazience), a w ogrodzie do miejsca zacienionego z możliwością swobodnego przemieszczania się.
 • Aby zapewnić pupilom dodatkowe schłodzenie, można także przygotować dla nich brodzik czy zraszacz lub specjalne gadżety: chłodzące maty, ubranka czy obroże.
 • Należy również ograniczyć zabawy ze zwierzakami na powietrzu, szczególnie te wymagające dużej aktywności, jak frisbee, bieganie psa za piłką czy kota za wędką.
 • Pamiętajmy także o odpowiedniej diecie – ciężkostrawne jedzenie z dużą zawartością tłuszczu zastąpmy lekkimi, zbilansowanymi pokarmami, częściej stosujmy karmę mokrą i chłodne przekąski, a także unikajmy karmy o dużej zawartości soli.
 • Dbajmy również o odpowiednią pielęgnację sierści naszych podopiecznych – codziennie szczotkujmy zwierzęta, ponieważ w czasie upałów zwiększa się intensywność linienia.
 • Ponadto unikajmy zbyt krótkiego strzyżenia czworonogów, ich okrywa włosowa ma właściwości termoregulacyjne – w zimie chroni przed chłodem, w lecie zaś przed ciepłem oraz poparzeniem słonecznym.

– Pamiętajmy, że nasi czworonożni przyjaciele słabiej niż ludzie znoszą wysokie temperatury. Zwierzęta nie mają gruczołów potowych, a przez to ich naturalna zdolność chłodzenia organizmu jest ograniczona. Próbują ochładzać się sapiąc, otwierając dzioby, a nawet kopiąc doły w ziemi. Nie zapominajmy o zapewnieniu im zacienionego miejsca oraz odpowiedniego nawodnienia. Ponadto, w czasie upałów uważnie obserwujmy swoje zwierzaki i reagujmy szybko na wszystkie niepokojące sygnały, nie czekając, aż zauważymy u nich pierwsze objawy przegrzania – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Dbajmy także o dzikie zwierzęta – kluczowe wskazówki

Dzikie i wolno żyjące stworzenia, takie jak ptaki, jeże i inne małe ssaki, również potrzebują naszej pomocy. Mogą skorzystać z wody dostępnej w kuflach lub płytkich pojemnikach. Umieśćmy poidełka dla ptaków, owadów i jeży w bezpiecznych miejscach, z dala od ruchliwych dróg, najlepiej obok krzewów i drzew, aby zapewnić zwierzętom możliwość ukrycia się, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pamiętajmy o regularnej wymianie wody, ponieważ zastała i zanieczyszczona woda może zawierać groźne drobnoustroje dla ich zdrowia.

Bezdomne psy, koty

Latem zatroszczmy się także o zabłąkane psiaki, wolnobytujące koty oraz ptaki. Wystarczy wystawić miseczkę z wodą przed domem lub koło śmietnika, najlepiej w zacienionym miejscu.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.