11 listopada w Lublinie. Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości

IMG 20181107 125923
Obchody 11 listopada w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Lublinie – jakie wydarzenia i uroczystości odbędą się w niedzielę, 11 listopada w Lublinie?

Tegoroczne uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Katedrze Lubelskiej. Wcześniej, bo o godz. 8.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim zostaną złożone kwiaty. O godz. 9.00 w Trybunale Koronnym odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Lublin z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Po mszy uczestnicy przejdą kolumną na Plac Zamkowym. Tutaj o godz. 11.45 rozpocznie się oficjalna część obchodów z meldunkami, odegraniem hymnu i podniesieniem flagi państwowej. Zaraz po złożeniu wieńców pod tablicą upamiętniającą Więźniów Zamku zacznie się defilada. Prezentowane będą kompanie wojskowe i służby mundurowe. Na zakończenie defilady przejedzie pododdział kawaleryjski z udziałem ok. 50 koni.

Około godz. 13 nastąpi przemarsz uczestników uroczystości na rondo im. Romana Dmowskiego. Tam nastąpi poświęcenie i uroczyste odsłonięcie Maszu Niepodległości. Budowa Masztu Niepodległości pochłonęła ponad 670 tys. zł. Sfinansowały ją trzy spółki skarbu państwa z woj. lubelskiego: Grupa Azoty Puławy, Lubelski Węgiel „Bogdanka” i PGE Dystrybucja.

O godz. 20.15 Muzeum Lubelskie w Lublinie zaprasza na koncert w Bazylice oo. Dominikanów w Lublinie. Wystąpi Łukasz Jemioła z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Ladies Quartet i zespołu instrumentalnego. Artyści wykonają piosenki o wolności utrzymane w radosnym klimacie: Wolność Marka Grechuty, Modlitwa o wschodzie słońca Jacka Kaczmarskiego czy Kwiaty ojczyste Czesława Niemena. Nie zabraknie także utworów nieodłącznie kojarzących się z okresem odzyskania przez Polskę niepodległości takich jak: My pierwsza brygada, Warszawianka 1831, O mój rozmarynie i Raduje się serce.

Zmiany w organizacji ruchu w czasie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada

Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie, informuje, że w związku z planowanymi uroczystościami 11 listopada oraz odsłonięciem Masztu Niepodległości na rondzie im. Romana Dmowskiego, wystąpią utrudnienia w ruchu :

– w dniu 10.11.2018 r. w godz. 18.00 – 19.00 zostaną wyłączone z ruchu: ul. Kowalska, ul. Podwale, Plac Zamkowy do zakończenia uroczystości 11.11.2018 r do godz. 15.00.

– w dniu 11.11.2018 r. po mszy świętej w Katedrze uczestnicy uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, przemaszerują z Placu Katedralnego ulicami: Królewska, Lubartowska, al. Tysiąclecia na Plac Zamkowy w Lublinie. Ruch drogowy na trasie przemarszu będzie całkowicie wstrzymany na czas niezbędny do przejścia uczestników uroczystości.

Apteki, sklepy, szpitale i komunikacja miejska

Dyżurować będą apteki całodobowe. Czynne również będą restauracje. Bez zmian pracować będą też szpitalne oddziały ratunkowe oraz placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Autobusy będą jeździć zgodnie z rozkładem świątecznym.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.