Żydowskie wesele w Lublinie

Żydowskie wesele w Lublinie - Spotted Lublin - najnowsze wiadomości z Lublina
Podczas wydarzenia „Nasze Wielkie Żydowskie Wesele” mieszkańcy i turyści będą mogli poznać wielokulturową stronę miasta. Lublin był ośrodkiem silnej tradycji nauczania Talmudu, tutaj działała, jedna z pierwszych w Polsce, hebrajska drukarnia, tu zbierał się Sejm Czterech Ziem, w tym miejscu prowadzili działalność słynni mistycy chasydzcy jak np. Jaakow Icchak ha-Lewi Horowic zwany Widzącym z Lublina.
W sobotę (2 sierpnia) powróci dawny gwar ulicy Krawieckiej, gdzie żydowskie kobiety sprzedawały gorący groch i bajgle. Ulica Krawiecka przypomni nam żydowski, przedwojenny Lublin, jego mieszkańców, ich smutki i radości, głośne od zabaw dziecięcych podwórka. Program zakłada także możliwość bezpłatnego zwiedzania miejsc związanych ze społecznością żydowską, m.in. Bożnicy Hewra Nosim przy ulicy Lubartowskiej, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, Izby Drukarskiej oraz Piwnicy pod Fortuną – miejsce gdzie styka się wielokulturowość naszego miasta. W niedzielę 3 sierpnia, zapraszamy na zwiedzanie Jesziwas Chachmej Lublin. Razem z przewodnikiem odkryjemy przedwojenny żydowski Lublin.

Atmosfera gościnności i wyjątkowego wydarzenia towarzyszyć nam będzie w sobotę do późnych godzin wieczornych. O godz. 16.00 rozpocznie się inscenizacja ślubu żydowskiego z udziałem publiczności. Poprzedzona zostanie barwnym korowodem spod Bramy Grodzkiej (godz. 15:30) Odegranie scen weselnych przez aktorów Teatru Żydowskiego z Warszawy w przepięknej aranżacji tego fragmentu Starego Miasta, koncerty klezmerskie, małe sklepiki i stragany – to wszystko odda obraz Lublina jako miasta przepełnionego historią i tradycją.

ULOTKA facc
Program „Naszego Wielkiego Żydowskiego Wesela”:

sobota 2 sierpnia:
od godz. 10.00 – stragany żydowskie

od godz. 10.00 – szkoła żydowska dla najmłodszych – Cheder na Złotej – w programie:
1.Warsztaty wycinanki żydowskiej g. 10.30 – prowadzenie Joanna Matyjasek
2. Warsztaty z rękodzieła g. 12.00 – prowadzenie Joanna Matyjasek
3. Czytanie bajek Singera g. 13.30 – czytanie Pani Wanda Lotter
4. Warsztaty tańca izraelskiego g. 14.00 – prowadzenie Pani Monika Leszczyńska

od godz. 10.00 do 15.30 bezpłatne zwiedzanie miejsc – wystarczy zadzwonić i zapisać się na listę zwiedzających pod nr tel. 504-969-206. Zapisy na zwiedzanie żydowskiego Lublina prowadzi Małgorzata Szatkowska:
Piwnica Pod Fortuną – wielokulturowy Lublin w pigułce
Brama Grodzka Teatr NN – żydowskie miasto Lublin, makieta żydowskiej dzielnicy, wystawy, historie mówione
Izba Drukastwa na Żmigrodzie – historia drukarstwa
Bożnica Chewra Nosim na Lubartowskiej – o historii żydów lubelskich opowiadać będzie Luba Matraszek, wystawa: Jesteśmy.

godz. 15.30 – korowód z Bramy Grodzkiej

godz. 16.00 – inscenizacja ślubu żydowskiego z udziałem publiczności: koncert zespołu Lubliner Klezmorim, koncert zespołu kapela klezmerska z warszawy, występ baletu męskiego – tańce żydowskie

godz. 13.00 – warsztaty kuchni żydowskiej: Kuchnia koszerna – jak to ugryźć?

niedziela 3 sierpnia:
od 11.00 zwiedzanie Jesziwas Chachmej Lublin

godz. 11.00 – niecodzienny spacer z przewodnikiem po żydowskim mieście Lublinie, start Mandragora, Rynek 9 , koniec trasy Jesziwas Chachmej Lublin (2 godziny)

materiały organizatora

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.