Zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze 2020. Od kiedy można składać wnioski?

ciągnik rolniczy traktor
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W 2020 roku obowiązują nowe stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Wnioski o zwrot akcyzy za olej napędowy wykorzystany do produkcji rolniczej można składać od 3 do 31 sierpnia.

Termin składania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2020 roku

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przypomina, że każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej oraz do chowu i hodowli bydła, posiadający faktury VAT z zakupu oleju napędowego może otrzymać zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego.

W terminie od 3 do 31 sierpnia 2020 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego za okres od 1.02 do 31.07.2020 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2020 r.

Producenci rolni, którzy w pierwszym terminie nie ubiegali się o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do bydła, do wniosku dołączają zaświadczenie wydane przez kierownika biura powiatowego ARiMR, zawierające informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w ich posiadaniu według stanu na 31 grudnia 2019 r.

Jaki jest DJP dla poszczególnych zwierząt?

Przelicznik DJP dla poszczególnych zwierząt gospodarskich wygląda następująco:

  • buhaje powyżej 18 miesiąca – 1,4 DJP, 
  • buhaje powyżej 1 roku do 18 miesiąca – 0,9 DJP,
  • buhaje powyżej 6 miesiąca do 1 roku – 0,36 DJP,
  • cielęta do 6 miesiąca – 0,15 DJP, 
  • jałówki powyżej 6 miesiąca do 1 roku – 0,3 DJP, 
  • jałówki powyżej 1 roku do 18 miesiąca – 0,8 DJP, 
  • krowy – 1 DJP.

Uwaga! Rolnicy, którzy już w pierwszym terminie złożyli informacje o liczbie DJP bydła, nie dołączają tego dokumentu do wniosku.

Stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2020

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Roczny limit zwrotu podatku akcyzowego ustala się jako sumę:

  • kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku 1 zł na 1 litr oleju napędowego, liczby 100 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, wskazanej w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne według stanu na dzień 1 lutego danego roku,
  • kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku 1 zł na 1 litr oleju napędowego, liczby 30 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła (DJP) będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

Wypłata zwrotu podatku akcyzowego nastąpi w terminie od 1 do 31 października 2020 r. gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.