ZUS – robi podsumowanie za 2023 rok. Sprawdzi, czy masz nadpłatę, czy niedopłatę do składek

Zgłoszenie do ZUS
Zgłoszenie do ZUS | materiały prasowe

Z dniem 5 stycznia ZUS rozpoczyna przekazywanie informacji o stanie rozliczeń za rok 2023 do ponad 3,3 miliona płatników składek. Te informacje będą dostępne na profilach płatników składek w Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zus sprawdzi Twoje zobowiązania wobec Państwa

Osoby, które regulowały i opłacały składki w roku 2023, otrzymają informację od ZUS, czy na ich koncie znajduje się nadpłata, niedopłata, czy też saldo jest zerowe. ZUS udzieli również informacji o łącznej kwocie wpłat dokonanych przez płatnika w roku 2023 oraz o tym, jakie zobowiązania zostały uregulowane za pomocą tych wpłat.

gotówka pieniądze
Gotówka | fot. Adobe Stock

W informacji są uwzględnione wyłącznie deklaracje rozliczeniowe albo opłacone składki, które zostały zapisane na koncie płatnika do 31 grudnia 2023 r. Jeżeli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta może sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS.

Dla osób, które mają braki w składkach. ZUS przygotuje system spłaty z podziałem na raty.

Co zrobić jeśli mam niedopłatę za składki ZUS

Jeżeli na koncie podatnika występują braki, lub opóźnienia w sposobie regulacji zaległych składek ubezpieczeniowo zdrowotnych. ZUS taką osobę powiadamia o zaistniałej sytuacji i proponuje kilka rozwiązań.

zus zakład ubezpieczeń społecznych
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Rozłożenie składek ZUS na raty

Jeśli nie może uregulować zadłużenia jednorazowo, powinien złożyć wniosek o rozłożenie spłaty na raty. Więcej szczegółowych informacji na ten temat udzieli doradca ds. ulg i umorzeń. Doradca zaprezentuje najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, pomoże w wypełnieniu wniosku oraz zgromadzeniu wymaganych dokumentów. Można skontaktować się z doradcą telefonicznie za pośrednictwem linku lub umówić się na wizytę online

Oddział ZUS w LublinieSiedziba Oddziału w Lublinie(81) 535 96 10
(81) 535 96 12
(81) 535 96 17
(81)535 96 20
(81)535 75 92
(81)535 76 77
(81) 535 76 92
(81) 535 75 97
(81) 535 76 79
502 006 354

Niewielkie zaległości w ZUS – spłacaj na bieżąco

Niewielkie zaległości należy spłacić przy okazji uregulowywania bieżących płatności na rzez ZUS. Kolejne wpłaty powinny być powiększone o naliczone odsetki za zwłokę. Odsetki można obliczyć w kalkulatorze odsetkowym dostępnym dla płatników składek.

Kalkulator Odsetkowy Płatników Składek ZUS

Mam nadpłatę składek w ZUS co zrobić?

O nadpłatę płatnik może pomniejszyć kwotę bieżącej wpłaty w najbliższym terminie płatności składek.  Może też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS-P). ZUS zwróci nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.