Żubry zamieszkają w Lasach Janowskich. Docelowo ma tu być nawet 40 osobników

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Już za dwa lata w naszym regionie zamieszkają żubry. Nadleśnictwo Janów Lubelski rozpoczęło przygotowywanie terenów pod nowy „dom” dla największych europejskich ssaków.

Nadleśnictwo Janów Lubelski przyłączyło się do realizacji kolejnego etapu projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”. Jednym z zadań projektu jest poprawa kondycji populacji żubra w perspektywie długookresowej we wschodniej Polsce poprzez wprowadzanie osobników na nowe tereny.

I tak w pierwszej połowie 2021 roku w leśnym kompleksie promocyjnym Lasy Janowskie zostanie wysiedlone stado żubrów liczące od 8 do 10 osobników w celu utrzymania stabilności i bezpieczeństwa gatunku w kraju. Docelowa liczebność stada w Lasach Janowskich jest zakładana na 30–40 zwierząt.

Początkowo żubry zostaną wsiedlone do zagrody adaptacyjnej o powierzchni ok. 1 ha, gdzie będą przebywały jedynie w okresie aklimatyzacji. Po kilkunastu tygodniach zostaną wypuszczone na wolność, gdzie przez dużą część roku same będą się zaopatrywały w pokarm” – wyjaśnia Waldemar Kuśmierczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Czekając na stado Nadleśnictwo Janów Lubelski zrealizuje szereg działań przygotowawczych do przyjęcia stada żubrów m.in. odtwarzanych jest ponad 32 ha śródleśnych polan, łąk i pastwisk oraz wykaszanych ponad 20 hektarów łąk.

Mamy nadzieję, że żubry znajdą swoje miejsce w tutejszych ostępach i zadomowią się zarówno w środowisku, jak i w naszej kulturze” – podkreśla Waldemar Kuśmierczyk.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.