ZTM Lublin pracuje nad nową siatką połączeń komunikacji miejskiej od 2023 roku

autobus przegubowy solaris linii 57
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie pracuje nad nową siatką komunikacyjnych połączeń, która zacznie obowiązywać na początku 2023 wraz z uruchomieniem Dworca Metropolitalnego.

Komunikacja miejska po uruchomieniu Dworca Metropolitalnego

Wraz z uruchomieniem Dworca Metropolitalnego na początku 2023 roku zmieni się układ komunikacyjny. W jednym miejscu nastąpi połączenie komunikacji miejskiej, pozamiejskiej i dalekobieżnej. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie już pracuję nad projektem nowej siatki połączeń w rejonie Dworca Metropolitalnego, ale także całego układu transportu zbiorowego w mieście.

„Głównym założeniem nowej siatki połączeń ma być skrócenie czasu podróży, zwiększenie dostępności komunikacyjnej, szczególnie w rejonach peryferyjnych oraz optymalizacja wykorzystania dostępnych środków technicznych i zasobów ludzkich” – mówi Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Pierwszy etap, stanowiący przygotowanie do rozpoczęcia właściwych konsultacji społecznych, zakłada rozpoznanie i diagnozę potrzeb. Od dziś (21 października) na stronie ztm.lublin.eu dostępna jest ankieta, zawierająca kilka pytań dotyczących preferencji i zachowań pasażerów. Za jej pośrednictwem mieszkańcy mogą także zgłaszać własne propozycje zmian.

ZTM udostępnił także numer telefonu: 81 466 96 64 oraz adres e-mail: [email protected] Mieszkańcy mają również możliwość wypełnienie ankiety w formie papierowej w Punktach Sprzedaży Biletów i Biurze Obsługi Klienta ZTM w Lublinie (ul. Zielona 5 i Nałęczowska 14). Zbieranie informacji od pasażerów i kierowców komunikacji miejskiej potrwa do końca roku.

„Ważnym partnerem do rozmów o nowym układzie połączeń są także gminy ościenne. ZTM zwróci się również do nich o opinię, jednocześnie wskazując na nowe możliwości obsługi komunikacyjnej, jakie da Dworzec Metropolitalny i węzły przesiadkowe wybudowane na obrzeżach Lublina” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Proces tworzenia nowego układu połączeń podzielono na kilka etapów:

Rok 2021

  • I etap – zbieranie wniosków, pomysłów i opinii mieszkańców oraz kierowców komunikacji miejskiej (październik-grudzień)

Rok 2022

  • II etap – analiza przedstawionych propozycji (styczeń-marzec)
  • III etap – badania napełnienia pojazdów, kierunków przemieszczania się i preferencji pasażerów (marzec-kwiecień)
  • IV etap – budowa modelu ruchu przy współpracy Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin z Politechniką Lubelską oraz projekt nowej siatki połączeń komunikacji miejskiej (kwiecień-czerwiec)
  • V etap – konsultacje społeczne projektu nowej siatki połączeń z Radami Dzielnic, mieszkańcami oraz z gminami ościennymi w ramach funkcjonowania Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (wrzesień-październik)
  • VI etap – przedstawienie ostatecznej wersji nowej siatki połączeń (listopad-grudzień)

Rok 2023

  • VII etap – wdrożenie nowej siatki połączeń (I kwartał)

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.